Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 11 Nisan 2018

ABONE OL

Yüksekovalı Kadınlardan Tarihi Çıkarma

"Esenler'den Yüksekova'ya Kadın Dayanışması" ile Esenler'e gelen Hakkari Yüksekovalı 100 kadın, İstanbul'un güzelliklerini keşfettiler ve Çanakkale'de destanın yazıldığı şanlı tarihe tanıklık ettiler.

“Esenler’den Yüksekova’ya Kadın Dayanışması” ile Esenler’e gelen Hakkari Yüksekovalı 100 kadın, İstanbul’un güzelliklerini keşfettiler ve Çanakkale’de destanın yazıldığı şanlı tarihe tanıklık ettiler.

“Esenler’den Yüksekova’ya Kadın Dayanışması” programı kapsamında Esenler’e gelen Hakkari Yüksekovalı 100 kadın, Esenler Belediyesi’nin ev sahipliğinde İstanbul’un güzelliklerini keşfettiler.

İSTANBUL’U KEŞFETTİLER

İlk olarak “Tarihi Yarımada” gezisiyle İstanbul’un tarihine tanıklık eden kadınlar; Ayasofya Müzesi ve Minyatürk’ü gezdikten sonra Eyüp Sultan, Süleymaniye, Sultan Ahmet Camii’nde dualar ettiler. Yüksekovalı misafirler daha sonra II. Mahmud ile II. Abdülhamid Türbelerini ziyaret edip Eminönü’nde balık-ekmek yemenin keyfini çıkardılar.

Kadınlar bir sonraki gün, kendilerine özel tahsis edilen tekneyle Haliç’ten başlayarak mavi ve yeşilin iç içe geçtiği bir Boğaz Turu yaptılar. Çoğu İstanbul’a ilk kez gelen kadınlardan oluşan grup, Boğaz Turu’nda kendilerine eşlik eden martılarla birlikte masmavi Boğaziçi’nin tüm güzelliklerini seyretme imkânı buldular. Kadınlar hep bir ağızdan türküler söyleyip Boğaz’da halaylar çektiler. Ortaköy Polisevi’nde yenilen öğle yemeğinden sonra Ortaköy Meydanı’nda bir tur atan kadınlar son olarak Taksim Meydanı ve Beyoğlu sokaklarında gezip alışveriş yaptılar.

ÇANAKKALE’DE TARİHE TANIKLIK ETTİLER

Yüksekovalı kadınlar bir de Çanakkale gezisi yaptılar. Çanakkale’de tarihin akışını değiştiren kahramanları ziyaret eden kadınlar, eşsiz kahramanlık destanlarının yaşandığı şehitlik bölgesinde duygu ve gurur dolu anlar yaşadılar. Rehberlerden kahramanlık destanları eşliğinde Türk tarihi açısından bir dönüm noktası olan Çanakkale Savaşı’nın önemini dinleyip, şehitlerin ruhuna bol bol dualar okudular.

Diğer Haberler