Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Mart 2018

ABONE OL

Yüksek Enerji Hatları Kaldırıldı

Esenler sınırlarından geçen 3 ayrı yüksek enerji nakil hattının tamamı kaldırıldı ve Esenler'in tarihi bir sorunu sona erdi. Havai elektrik hatlarının kalan kısmının tamamı da bu sene kalkacak.

Esenler sınırlarından geçen 3 ayrı yüksek enerji nakil hattının tamamı kaldırıldı ve Esenler’in tarihi bir sorunu sona erdi. Havai elektrik hatlarının kalan kısmının tamamı da bu sene kalkacak.

Geçtiği yerlerde can ve mal güvenliği riski taşıyan, imar kısıtlılığına sebep olan yüksek enerji nakil hatlarının kaldırılması ile ilgili olarak belediyemizin yıllardır ilgililer nezdinde yürüttüğü çalışmalar meyvelerini verdi. İlçemiz sınırları içerisinden geçen 3 hattan 2’si önceki yıllarda kaldırılmış, Küçükköy tarafından gelip İkitelli yönüne devam eden üçüncü hat ise duruyordu. Bu hattın kaldırılması ise 2018 yılına planlanmıştı. İlçemiz sınırları içerisinde yaklaşık 2 kilometre boyunca 10 adet pilon üzerinde havadan giden 154 kw gücündeki yüksek enerji nakil hattı da geçtiğimiz günlerde kaldırıldı. Böylece Esenler’deki yüksek enerji nakil hattı tarih oldu.

DİĞER HAVAİ HATLAR BU YIL BİTİYOR

Esenler’de yüksek enerji nakil hatlarının dışındaki diğer normal havai hatların kalan kısmının tamamı da 2018 yılı içinde yer altına alınacak. 2010 yılından bu yana devam eden çalışmalar kapsamında Yavuzselim, Davutpaşa ve Kemer Mahallesi’nin tamamı, Birlik,Turgut Reis ve Havaalanı mahallesinin de büyük bir kısmı yer altına alınmıştı. Devam eden çalışmalarla Birlik,Turgut Reis ve Havaalanı mahallesinde kalan bir kaç sokak ile Menderes,Namık Kemal, Mimar Sinan, Nene Hatun, Tuna ve Kazım Karabekir Mahallerinde de tüm havai hatlar yer altına alınmış olacak. Havai elektrik hatların yer altına alınması çalışmaları şu anda Fatih, Nene Hatun ve Tuna Mahalleri’nde devam ediyor. Kalan diğer mahalleler de bu sene içinde tamamlanacak. Böylece Esenler’de tüm mahalleler daha sağlıklı ve kesintisiz enerji alma imkanına kavuşmuş olacak. Çalışmalar bittiğinde Esenler’de yaklaşık 180 kilometrelik bir havai elektrik hattı yer altına alınmış olacak.

TARİHİ SORUN VE İLKELLİK ORTADAN KALKTI

Esenler’i bir örümcek ağı gibi ören gerek yüksek enerji nakil hatları, gerekse havali elektrik hatlarının Esenler’in tarihi bir sorunu ve ilkelliği olduğunu söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Yıllardır ilgililer nezdinde sürdürdüğümüz ısrarlı takiplerimiz sonucu bu tarihi sorun ve ilkelliği ortadan kaldırdık. Artık Esenlerimiz kesintisiz ve daha sağlıklı bir enerjiye kavuşmuş oldu.

Binalara yakın bulunan elektrik direkleri kalktığı için can ve mal güvenliği açısından oluşabilecek problemler de ortadan kalkmış oldu ve görüntü kirliliği de sona erdi. Yüksek enerji nakil hatlarının sebep olduğu imar kısıtlılıkları da çözülmüş oldu. İlçemize hayırlı olsun” dedi.

Diğer Haberler