Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 24 Mart 2015

ABONE OL

Yönetmeni Maşuki Nefesi Anlattı

"Kısa Buluşmalar" programı kapsamında Esenlerli gençlerle bir söyleşi gerçekleştiren Yönetmen Ünlü Yönetmen Murat Pay, "Maşuk’un Nefesi" belgesel filmini Esenlerlilere anlattı.

“Kısa Buluşmalar” programı kapsamında Esenlerli gençlerle bir söyleşi gerçekleştiren Yönetmen Ünlü Yönetmen Murat Pay, “Maşuk’un Nefesi” belgesel filmini Esenlerlilere anlattı.

Esenler Belediyesi Sanat Evi’nin (ESEV) düzenlediği “Kısa Buluşmalar” programı kapsamında Yönetmen Murat Pay, Esenlerli öğrencilerle bir söyleşi gerçekleştirdi. Mevlid meşki geleneği, Maşuk’un Nefesi filmiyle; 600 yıllık Mevlid ve günümüzde unutulmaya yüz tutan meşk geleneğini yeniden gün yüzüne çıkarmak düşüncesiyle çekilen belgesel filmin yönetmeni Murat Pay, Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde Kısa Buluşmalar programına konuk oldu. Programın moderatörlüğünü Sinan Sertel üstlendi.

BEYAZ PERDEYE AKTARMA SÜRECİ

Maşuk’un Nefesi belgesel filminin bir çırağın, bir ustanın önünde diz çökerek eski usulde Mevlid meşki yapma sürecinin anlatıldığı bir belgesel olduğunu söyleyen Pay, çekim hikayesinin ilginç şekilde ortaya çıktığını belirtti. Murat Pay, hikayenin çıkış sürecini şöyle anlattı; “Bir gün eşimle birlikte sahaftan Süleyman Çelebi’nin Mevlid kitabını aldım. Evde kitabı çocuklara okumaya başladık. Kızım Leyla, Mevlid metninde özellikle Velâdet bahrini çok seviyor ve annesinden sürekli o bölümü okumasını istiyordu. Eşim o günden beri yatarken çocuklara Mevlid okumaya çalışır. Bu sıra miraciyye de okuyor. Benim de yattığım saatlere denk geliyor, ben de dinliyorum ister istemez. Bakıyorum çocuk etkileniyor metinden. Bu metinde bir çocuğa bile bu denli tesir eden ne var diye düşündüm. Bir çocuğu bile etkileyen, ama geçmişte kaldığını düşündüğümüz, benim bile bilmediğim bir şey… Bu yüzden bu geleneğin sinema diliyle anlatılması gerektiği dair fikrim oluştu ve beyaz perdeye aktarmaya karar verdim” diye konuştu.

MEŞK HİKAYELERİ

Mevlid-i Şerif’in çok güçlü bir metin olduğunu ve bu metnin kendisi dahil olmak üzere herkesi etkilediğini söyleyen Pay, Maşuk’un Nefesi belgesellerin diğer belgesellere benzemediğini, belirli kişilerle röportaj yapılarak çekilen belgesellerden ziyade, kişinin günlük hayatını konu alan belgesel filmi ile meşk hikayelerini anlattıklarını ifade etti.

Diğer Haberler