Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Eylül 2013

ABONE OL

Yönetmen, Zaman Algısını Yönetir

Esenler Belediyesi Etüd Proje Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Sinemadan Önce Sinemadan Sonra" konulu seminerde konuşan İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Rıdvan Şentürk, "Yönetmen, zaman algısını da yöneterek izleyiciye, isteğini sunar" dedi.

Esenler Belediyesi Etüd Proje Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Sinemadan Önce Sinemadan Sonra” konulu seminerde konuşan İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Rıdvan Şentürk, “Yönetmen, zaman algısını da yöneterek izleyiciye, isteğini sunar” dedi. Esenler Belediyesi Etüd Proje Müdürlüğü’nün, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle hayata geçirdiği “Esenlerli Gençlerin Yaratıcı Sinemayı Esas Alan Kültürel, Sosyal ve Yerel Kalkınma Modeli Projesi”  kapsamında, İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Rıdvan Şentürk Esenlerli öğrencilere “Sinemadan Önce, Sinemadan Sonra” konulu bir seminer verdi. Proje kapsamında eğitim alan geleceğin sinemacılarının ve Esenler Belediyesi Etüd Proje Müdürü Yakup Yeşiltaş’ın da katıldığı seminer, Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.   

İnsanların binlerce yıl iletişim olmadan bir yaşam sürdüğünü belirten Doç. Dr. Rıdvan Şentürk, “16. yüzyılda matbaanın bulunmasıyla iletişim dönemi başladı. Kitaplar ve dergilerden sonra gazeteler çıkmaya başladı. Fotoğraf icat edildiğinde insanlar farklı anları farklı bakış açılarıyla, başkalarıyla paylaşmaya başladı. 1840’lı yıllarda fotoğraf icat edilirken, 1895 yılında ise Thomas Edison öncülüğünde arka arkaya çekilen fotoğraflarla yanılsama ile kısa filmler yapılmaya başlandı. Fransa’da Lumiere kardeşlerin kamera ve projeksiyonu bulmasıyla sinema dönemi başlamış oldu” dedi. Sanatçıların farklı varlıkları temel alarak uğraştıklarını belirten Şentürk, “Sinemacılar zamanı baz alır. Uğraştıkları temel olgu zamandır ve bu sayede varlıkları ve arta kalanları çeker. Yönetmen, zaman algısını da yöneterek izleyiciye, isteğini sunar” diye konuştu. 

Diğer Haberler