Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Aralık 2013

ABONE OL

Yönetmen Orkestra Şefidir

Beyaz Perde Kapanış Konferansı’nda Esenlerli genç sinemacı adaylarına seslenen Yönetmen Mesut Uçakan, “Yönetmen, orkestra şefidir. Yönetmen olmak çok büyük bir iddia gerektirir” dedi.

Beyaz Perde Kapanış Konferansı’nda Esenlerli genç sinemacı adaylarına seslenen Yönetmen Mesut Uçakan, “Yönetmen, orkestra şefidir. Yönetmen olmak çok büyük bir iddia gerektirir” dedi.Yönetmen Mesut Uçakan, Beyaz Perde Kapanış Konferansı’nda, Esenler’de geleceğin sinemacılarıyla bir araya geldi. “Lanet”, “Rahmet ve Gazap”, “Öç”, “Sessiz Ölüm”, “Yalnız Değilsiniz”, “Reis Bey”, “İskilipli Atıf Hoca” gibi birçok filmin yönetmenliğini yapan Uçakan, Esenler Belediyesi Etüd Proje Müdürlüğü’nün, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle hayata geçirdiği “Esenlerli Gençlerin Yaratıcı Sinemayı Esas Alan Kültürel, Sosyal ve Yerel Kalkınma Modeli Projesi” kapsamında Esenlerli gençlere sinema eğitimi ve yönetmenlik konusunda seminer verdi. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa; Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, Kütüphaneler Müdürü Hasan Taşçı, proje kapsamında sinemacılık eğitimi alan öğrenciler ve çok sayıda genç katıldı.İDDİA GEREKTİRİR

Mesleğe başlama hikayesini öğrencilerle kısaca paylaşan Uçakan, “Ben, şiirimi kameraya yazdım” dedi. Sinemada asıl meselenin duyguyu yakalamak ve estetik bir bakış ortaya koymak olduğunu söyleyen Uçakan, “Yönetmen, orkestra şefidir. Yönetmen olmak çok büyük bir iddia gerektirir” diye konuştu. Yönetmenlikte idealist ve popülist olarak 2 yaklaşımın esas olduğunu dile getiren Uçakan, geleceğin yönetmenlerine idealist mi yoksa popülist bir yaklaşım mı sergileyeceklerini belirlemelerini önerdi.SANATI DÖNÜŞTÜRMEK ZOR

Sinemanın fikir, estetik ve teknik olarak 3 temel ayağı olduğunu aktaran Uçakan, fikir aşamasının önemine değinerek, “Fikir, kurtarma iksiridir” dedi. Günümüzde çok sayıda yönetmen olmak isteyen genç olduğu için yönetmen olmanın daha zor olduğunu söyleyen Uçakan, “Sanat alanında toplumu dönüştürmek zordur. Sanat; insan, eser demektir. İnsanı ve sanatı dönüştürmek çaba ister” diye konuştu.

Uçakan, seminerin sonunda gençlerden gelen soruları da cevapladı. Programın ardından Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, Uçakan’a günün anısına bir çiçek takdim etti.

Diğer Haberler