Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Mart 2018

ABONE OL

Yoksulun Yüzü Edim İle Gülüyor

Esenler Belediyesi, Türkiye'ye örnek olduğu EDİM Market projesi ile ilçedeki ihtiyaç sahibi ailelere destek oluyor. 2009 yılında hizmete başlayan ve sosyal belediyecilikte birincilik ödülü alan EDİM Market'ten bugüne kadar 2 bin 611 ihtiyaç sahibi ve aileleri yararlandı.

Esenler Belediyesi, Türkiye’ye örnek olduğu EDİM Market projesi ile ilçedeki ihtiyaç sahibi ailelere destek oluyor. 2009 yılında hizmete başlayan ve sosyal belediyecilikte birincilik ödülü alan EDİM Market’ten bugüne kadar 2 bin 611 ihtiyaç sahibi ve aileleri yararlandı.

Esenler Belediyesi, maddi zorluk çeken ihtiyaç sahiplerinin yüzünü EDİM (Esenler Dayanışma ve İyileştirme Merkezi) Market ile güldürmeye devam ediyor. Sosyal Belediyecilik alanında Türkiye “birincisi” olan proje kapsamında 2017 yılında 905 ihtiyaç sahibi aileye EDİM Kart verildi.

GÖNÜLLERİNCE ALIŞVERİŞ YAPIYORLAR

Türkiye’de ilk olan ve kapı kapı dolaşılarak koliyle yardım dönemine son verilen proje kapsamında ailelerin ihtiyaç durumu ve çocuk sayısına göre EDİM Kartlarına aylık para puanlar yükleniyor. EDİM Kartı ile birlikte İyilik Kapısı EDİM Market’e giden vatandaş, gıdadan giyeceğe, temizlik malzemesine kadar ihtiyacına göre istediği ürünü alabiliyor.

BALIK TUTMALARI SAĞLANIYOR

EDİM Kartlar, Esenler Belediyesi tarafından her 6 ayda bir güncelleniyor. İhtiyaç sahibi ailelerin ekonomik durumlarının değişip değişmediği kontrol ediliyor. EDİM Market ile ihtiyaçları karşılanan kart sahibine Esenler Kariyer Merkezi ESKAM aracılığıyla iş de bulunuyor. Kart sahibine, üç ay sonra iş teklifinde bulunuluyor. İlk iş teklifini beğenmeyen vatandaşa, ikinci üç ayda ikinci iş teklifi yapılıyor. Bu teklifleri kabul etmeyen ya da geçici yoksullukları sona erenlerin kartları geri alınıyor.

EDİM MARKET’TEN 2 BİN 611 AİLE YARARLANDI

EDİM projesinden yararlanan vatandaşların büyük bir kısmı, “İşsize iş, işverene eleman” sloganı ile hayata geçirilen Esenler Belediyesi Kariyer Merkezi (ESKAM) vasıtasıyla işe yerleştirildi. Bu sayede EDİM projesinden yararlanan aile sayısı 2 bin 611’den 905’e geriledi. EDİM Market’te yapılan tüm yardımlar, sayıları 281’e ulaşan gönüllü hayırsever bağışçılar tarafından karışlanıyor.

Diğer Haberler