Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Nisan 2013

ABONE OL

Yoksa Çocuğunuz Hiperaktif Mi?

ESAYDAM’da seminer veren psikolog Melek Dökmetaş, “Dikkat Eksikliği” ve “Hiperaktif” konulu seminerinde, her hareketli çocuğun hiperaktif olmadığını söyledi.

ESAYDAM’da seminer veren psikolog Melek Dökmetaş, “Dikkat Eksikliği” ve “Hiperaktif” konulu seminerinde, her hareketli çocuğun hiperaktif olmadığını söyledi.

Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM), Esenler halkını her hafta alanında söz sahibi uzmanlarla buluşturmaya devam ediyor. Bu hafta psikolog Melek Dökmetaş, “Dikkat Eksikliği” ve “Hiperaktif” gibi sağlık sorunları hakkında bilgi verdi. Psikolog Dökmetaş, hiperaktif hastalığının 19. yüzyıldan beri var olduğunu belirtti ve, “O zamanlar hiperaktiviteye beyin zedelenmesi deniyordu. Hiperaktif çocuklar komut alamaz. Biz otur dediğimizde hiperaktif bir çocuk elinde olmayarak oturamayacaktır” dedi.

HER HAREKETLİ HİPERAKTİF DEĞİLDİR Toplumda hiperaktivite diye bilinen hastalığın literatürde “DEHB: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu”  olarak geçtiğini söyleyen psikolog Dökmetaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “DEHB çocuklarda genellikle okul öncesi dönemde 3-6 yaş arasında belirtileri görülen, hem norolojik, hem de psikiyatrik bir bozukluktur. Çoğu anne baba çocuğum çok hareketli acaba hiperaktif mi? diye düşünür. DEHB bozukluğu hiperaktivite, dikkat eksikliği ve dürtüsellik olmak üzere 3 ana belirtiden meydana gelir. Hiperaktivite sürekli hareket halinde olma, kısa bir süre bile olsa yerinde duramama ve kıpır kıpır olma ile tanımlanır. Hareketli her çocuk hiperaktif değildir”.

BELİRTİLER NELERDİR?Hiperaktif çocukların televizyon izlemek gibi durağan bir eylemde bile hareket halinde olacağını belirten psikolog Dökmetaş, “Dürtüsellik ise bir işi yaparken sonunun nereye varacağını düşünmeden hareket etmek olarak tanımlanabilir. Dürtüselliğin sebepleri sabırsızlık, sırada bekleyememe, başkalarının sözünü kesmektir. Bahsedilen bu belirtiler okulda, evde veya sosyal ortamlarda görünüyorsa DEHB’in varlığından söz edilebilir. Bu belirtiler her çocukta aynı oranda görülmeyebilir” diyerek sözlerine son verdi.  

Diğer Haberler