Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Nisan 2012

ABONE OL

Yıllık Faaliyet Raporu Kabul Edildi

Esenler Belediyesi’nin 2011 yılını kapsayan Yıllık Faaliyet Raporu, oy çokluğu ile kabul edildi. Meclise raporun sunumunu yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, 2011 yılında hayata geçen çalışmaları tek tek anlatarak, “Bir yerel yöneticinin bir şehre bırakacağı en hayırlı hizmet o şehirde sosyal kapasiteyi yükseltmektir” dedi.

Esenler Belediyesi’nin 2011 yılını kapsayan Yıllık Faaliyet Raporu, oy çokluğu ile kabul edildi.  Meclise raporun sunumunu yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu,  2011 yılında hayata geçen çalışmaları tek tek anlatarak, “Bir yerel yöneticinin bir şehre bırakacağı en hayırlı hizmet, o şehirde sosyal kapasiteyi yükseltmektir” dedi.Esenler Belediye Meclisinin Nisan ayı toplantılarının ikinci birleşiminde Esenler Belediyesi’nin 2011 yılını kapsayan Yıllık Faaliyet Raporu görüşüldü. Esenler Belediye Meclisi Salonu’nda Meclis Başkan Vekili Birol Hacıoğlu başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısına; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan ve AK Parti, CHP, Saadet ve Has Partili Belediye Meclis üyeleri katıldı. Bir önceki toplantıya ait tutanak özetinin okutulmasıyla başlayan meclis toplantısı Esenler Belediyesi’nin 2011 yılına ait faaliyet raporu görüşülmesiyle devam etti. Raporla ilgili önce temsil ettikleri siyasi partilerine göre gruplar adına söz alan Belediye Meclis Üyeleri, daha sonra da raporla ilgili şahsi görüşlerini dile getirdiler. Belediye Meclis Üyelerinin ardından 2011 Yılı Faaliyet Raporuyla ilgili sunumunu yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapılacak olan tüm faaliyetlerin Esenler’e hayırlı olmasını dileyerek sözlerine başladı. Esenler’in temel perspektif itibariyle değerlendiren Başkan Göksu, 3 yıl içinde Esenler’in geldiği noktayı meclis üyelerine anlattı. Esenler Belediyesi’nin attığı her bir adımın felsefi temellere dayandığını söyleyen Göksu, attıkları her adımı, üretilen her projenin hangi sorunu çözdüğünü bilerek attıklarını söyledi.

Esenler Belediyesi’nin yaptığı her projede; idrak, inşa, ihya ve temayüz olmak üzere 4 temel felsefeden yola çıkarak bütün medeniyet değerlerinin izinin bulunacağı, şehrin insanı yönettiği değil; insanın şehri yönettiği bir şehri inşa etmek anlayışıyla bir şehir kurgulamaya çalıştıklarını söyleyen Göksu, bu bağlamda Esenler Belediyesi’nin kurumsal, kentsel ve toplumsal gelişim olmak üzere bu felsefesini hayata geçirmeye çalıştığını belirtti.

Vatandaşla mobil iletişim Kurumsal gelişim alanında çok büyük mesafeler kat ettiklerini vurgulayan Göksu, Esenler Belediyesi’nin son 3 yılda özellikle bilgi alt yapısını baştan aşağı yenilediklerini dile getirdi. Yakın bir zaman içinde Kent Bilgi sistemini de hayata geçireceklerini söyleyen Göksu, Esenler Belediyesi’nin 21. yüzyıla yakışır, dünya ile yarışabilir bir belediye olması için yapılması gereken ilk işin Esenler’in bilgi altyapısının yenilenmesi olduğunu ifade etti. Kurumsal gelişmedeki en önemli faaliyetlerinden birinin ESTİM (Esenler Toplumsal İletişim Merkezi)  olduğunu söyleyen Göksu, ESTİM’in vatandaşlarla 3 türlü iletişime geçerek her bir vatandaşın derdi ve sıkıntısını çözdüklerini söyledi. Çok yakın bir zamanda yeni bir projeyi daha hayata geçireceklerini de ifade eden Göksu, vatandaşların belediyeye kadar gelip yorulmaması, kendi mahallesinde, kendi sokağında derdini çözebilmek için “Mobil İletişim Merkezleri”ni hayata geçireceklerinin haberini verdi.

Belediye sınıfı geçti

“Kurumsal gelişmedeki en önemli şey, kurumsal performanstır” diyen Göksu, Esenler Belediyesi’nin toplam 279 performans kalemi olduğunu ve 2011 yılı faaliyet raporuna göre Esenler Belediyesi’nin sınıf geçme notunun 100 üzerinden 98 olduğunu vurguladı. Esenler Belediyesinin yüzde 100’ün üzerinde performansını gerçekleştirdiğini söyleyen Göksu, Belediyenin performans üstüne çıkmış bir belediye olduğunu kaydetti. Kurumsal gelişmede en önemli şeyin mali performans olduğunu belirten Göksu, 2011 yılında Esenler Belediyesi’nin borcunun sadece 9 milyon TL olduğuna dikkat çekerek ödeme günü geldiğinde borcu ödeyeceklerini vurguladı. “Esenler’deki insanların hiç birisi parasızlıktan dolayı hizmetten mahrum kalmamalı” diyen Göksu, yeni dönemde yeni kaynaklar üreteceklerini ve kendi kaynaklarını arttıracakların vurguladı.

Kentsel gelişim alanında da çok büyük bir performans gösterdiklerini vurgulayan Göksu, merkezi hükümet ve Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Esenler’deki toplam kamulaştırma miktarının 222 trilyon olduğunu kaydederek ilçede kamulaştırma yapmadan hiçbir şeyi yapamadıkların söyledi. Esenler’de kentsel gelişime ilişkin projeleri anlatarak konuşmasına devam eden Göksu, Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nden, Hükümet Konağı’na, Belediye Hizmet Binası’ndan, Aile Sağlık Merkezlerine, Gençlik Merkezlerinden, Dörtyol Meydanı’na,  Prestijli cadde ve sokaklardan havai elektrik hatlarının yer altına alınmasına kadar ilçede hayata geçen fiziki projeler hakkında bilgi verdi. Esenler’in hayalleri olan bütün projelerin hayata geçtiğini vurgulayan Göksu, birincil öncelikli sorunların çözüldüğünü ifade etti.

Esenler’in motivasyonu yükseldiPrestij cadde projesini eleştiren meclis üyelerine de cevap veren Göksu, “İnsanlar bu şehirde yaşamanın kültürünü, yaşama alışkanlıkları değiştirecekler ve bu yaşam kültürüne ulaşacaklar. Bunu birlikte yapacağız. Bir yerel yöneticinin bir şehre bırakacağı en hayırlı hizmet o şehirde sosyal kapasiteyi yükseltmektir” dedi. Esenler’in bütün sokaklarda yapılan kamuoyu araştırmasına dikkat çekerek Esenlerlilerin prestij cadde projesinden memnun olduğuna dikkat çekti. Toplumsal gelişim anlamında da ortaya koyduğu projeleri de anlatan Göksu, “Esenler’in yaşam kalitesini yükselteceğiz” dedi. Esenler Belediyesi’nin son 3 yıl içinde bir çok şeyi başardığını kaydeden Göksu, Esenler’in algısının değiştiğini, negatif algının pozitif algıya dönüştüğünü, içe dönük Esenler’den dışa dönük Esenler’e ulaşıldığını, artık fark edilir bir Esenler olduğunu, Esenler’in motivasyonunun yükseldiğini, sağlık, kültür ve kamu binası gibi alt yapı problemlerinin çözüldüğünü  söyledi. İftira atarak olmazGöksu’nun konuşmasının ardından söz alan Has Parti Belediye Meclis Üyesi Burhan Kocaman faaliyet raporuyla ilgili bazı iddialarda bulundu.  Kocaman’ın iddialarına cevap vermek için ikinci kez kürsüde konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı Göksu, iddiaların gerçeği yansıtmadığına dikkat çekerek, “İnsanlara iftira atarak, fitne çıkararak siyaset olmaz. Bugüne kadar alnımıza leke sürdürmedik. Biz almak için değil, vermek için buradayız. Kimse meclis üyelerinin haysiyetiyle, belediyenin onuruyla oynayamaz . Herkes haddini ve hukukunu bilecek” dedi. Göksu’nun konuşmasının ardından oylamaya sunulan faaliyet raporu, oy çokluğu ile kabul edildi.

Diğer Haberler