Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 4 Mayıs 2017

ABONE OL

Yıldız Teknik’te Deprem!

Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT), YTÜ öğrencilerine yönelik 6.8 büyüklüğünde, gerçeğini aratmayan bir deprem tatbikatı düzenledi.

Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT), YTÜ öğrencilerine yönelik 6.8 büyüklüğünde, gerçeğini aratmayan bir deprem tatbikatı düzenledi.

Esenler Belediyesi İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT),toplumda afet bilinci oluşması için Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda gerçeğini aratmayan bir deprem tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikat öncesinde öğrencilere ve öğretim görevlilerine “Afet Bilinci Eğitimi” verildi. Senaryo gereği 6.8 büyüklüğünde ve 45 saniye süren depremle başlayan tatbikatta, deprem uyarı sesi ile birlikte binada bulunan öğrenciler çök-kapan-tutun yöntemi yaptılar. 15 saniye sonra ikinci deprem uyarı sesi ile birlikte öğrenciler ve akademik personel hızlı bir şekilde binayı tahliye ederek toplanma alanına intikal ettiler. Deprem anında yaralanan 5 öğrenci için de arama-kurtarma tatbikatı yapıldı.

GERÇEĞİNİ ARATMADI

Esenler’in birinci derecede deprem kuşağında yer alması gerçeğinden hareketle düzenlenen tatbikata, ilkyardım sertifikalı 60 kişilik ESKAT ekibinin yanı sıra; İtfaiye, İSKİ ve İGDAŞ personeli de destek verdi.Artçı depremlerin kısa aralıklarla devam ettiği, bazı konut, işyeri ve resmi kurum binalarının yıkıldığı, bazı mahallelerde elektriklerin kesik olduğu, ilkyardım ve tedavi hizmetlerinin aksadığı da gelen bilgiler arasındaydı… Okul içi kontrollerde üçüncü kattaki yaralılar sedyelerle ve iple tahliye edildi. Binada başka yaralı olmadığının anlaşılması ve çevre güvenliğinin sağlanmasının ardından ESKAT ekibi iple iniş yaparak, Türk bayrağını, belediye ve ESKAT flamasını açarak tatbikatı tamamladı.

AFET GÖNÜLLÜSÜ OLDULAR

Tatbikata; Esenler Belediyesi İşletme Müdürü M. Yavuz Eres, YTÜ öğretim görevlileri ve öğrenciler de katıldı. Toplanma alanında kurulan Deprem Çadırı’nda; enkaz resimleri sergisinin yanı sıra arama kurtarma malzemelerinin tanıtımı ve afet gönüllüsü başvurularının kabul işlemleri yapıldı. Çok sayıda akademisyen ve öğrenci afet gönüllüsü oldu.

Diğer Haberler