Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 3 Mayıs 2015

ABONE OL

Yiğidolar Esenler’de Meydana Çıktı

Anadolu'nun kültür zenginliğini tanıtmaya ve yaşatmaya devam eden Esenler Belediyesi, Dörtyol Meydanı'nda bu kez Yiğidoları ağırladı. Yiğidolar Meydan'da programına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, düne kadar incir, üzüm, domates ihraç eden Türkiye'nin bugün savaş helikopteri ihraç eden bir ülke haline geldiğini söyledi.

Anadolu’nun kültür zenginliğini tanıtmaya ve yaşatmaya devam eden Esenler Belediyesi, Dörtyol Meydanı’nda bu kez Yiğidoları ağırladı. Yiğidolar Meydan’da programına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, düne kadar incir, üzüm, domates ihraç eden Türkiye’nin bugün savaş helikopteri ihraç eden bir ülke haline geldiğini söyledi.

Esenler Belediyesi’nin Sivaslılar Derneği ile birlikte düzenlediği “Yiğidolar Meydan’da” programı, Sivaslıları Esenler’de bir araya getirdi. Dörtyol Meydanı’nda gerçekleştirilen programa; Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, AK Parti Sivas Milletvekili Ali Turan, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Gürün Belediye Başkanı Nami Çiftçi, Esenler İlçe Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Belediye Meclis Üyeleri ve Sivaslılar Derneği Hanifi Toptaş ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

ANADOLU’NUN BEREKETİ İSTANBUL’DA YAŞANIYOR

Yöresel sanatçıların seslendirdiği türküler ve halaylarla başlayan programda ilk konuşmayı yapan Sivaslılar Derneği Hanifi Toptaş, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Daha sonra kürsüye Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu çıktı. Başkan Göksu, Dörtyol Meydanı’nda düzenledikleri festival ve etkinliklerle Anadolu’nun bereketini ve beraberliğini İstanbul’da yaşattıklarını belirterek, “Yiğidolar meydanda dedik. Bugün bu güzel meydanda Sivas’ın güzel insanlarını ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Biz bu meydanda Anadolu’nun farklı yörelerini konuk ediyoruz. Mantı, karalahana, çiğköfte festivalleri yapıyoruz. Kültür zenginliğimizi hem tanıtıyor hem de yaşatıyoruz. Bugün madımakla, madımak çorbasıyla Dörtyol Meydanı’ndayız” diye konuştu.

GÖKSU: 11 MAYIS’TA YİNE BURADA BULUŞALIM

Dörtyol Meydanı’nın tarihi buluşmalara ve birbirinden güzel etkinliklere ev sahipliği yaptığını hatırlatan Başkan Göksu, “11 Mayıs’ta saat 18.00’de Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu bu meydanda olacak. Esenler’in tarihini değiştirecek projeyi açıklayacak. O gün Yiğidoları da, bugün olduğu gibi, yine bu meydanda görmek istiyoruz. O tarihi ana şahitlik etmeniz için sizleri de 11 Mayıs’ta burada olmaya davet ediyorum” dedi.

ERDEM: SİVAS GİZLİ BİR HAZİNEDİR

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem de, yağmurlu bir İstanbul gününde hemşerileri ile buluşmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek şunları söyledi: ” Sivas deyince aklıma rahmet ve bereket geliyor. Sivas kadim bir şehirdir, gizli bir hazinedir. Tarihi eserleri ile geleceğin turizm merkezidir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile Sivas bir kültür merkezidir. Sivas, âşıklar şehridir. Sözlerin en güzeli Sivas’ta söylenmiştir. Sivas gelecekte daha da farklı olacaktır”.

GÜLLÜCE: TÜRKİYE ARTIK KOŞUYOR

Programda son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce söz aldı. Son yıllarda Sivas başta olmak üzere Türkiye’nin değişimine ve gelişimine dikkat çeken Bakan Güllüce, “Millet olarak son 300 yıldır patinaj yapıyoruz. Cumhuriyet döneminde de pek koşmayı beceremedik. Darbeler ve türlü oyunlarla bu ülkenin önünü kestiler. Ama artık bunlar geride kaldı. Düne kadar incir, üzüm, domates ihraç eden bir ülkeden bugün savaş helikopteri ihraç eden bir ülke haline geldik” dedi.

10 TON MADIMAK ÇORBASI DAĞITILDI

Yapılan konuşmaların ardından Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem’e Şehir ve Düşünce Merkezi tarafından hazırlanan “Şehir Şiirleri Antolojisi” kitabını hediye etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem ile Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, daha sonra vatandaşlara madımak çorbası ikram etti.

Yöresel ikramların yapıldığı ve Yiğidoların yöresel halk oyunlarıyla coştuğu etkinlikte, sanatçılar Orhan Ölmez, Onur Bozatlı ve Ercan Şimşek sahne aldı. Programda vatandaşlara Sivas’ın meşhur yemekleri ile birlikte 10 ton madımak çorbası da dağıtıldı.

Diğer Haberler