Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 31 Ocak 2018

ABONE OL

Yerçekimini Newton Değil İbn Haldun Buldu

"Mukaddime Okumaları"nda konuşan Prof. Dr. Recep Şentürk, Batılılar tarafından keşfedildiğini zannettiğimiz bazı şeylerin aslında Müslüman filozoflar tarafından daha önce keşfedildiğini söyledi.

“Mukaddime Okumaları”nda konuşan Prof. Dr. Recep Şentürk, Batılılar tarafından keşfedildiğini zannettiğimiz bazı şeylerin aslında Müslüman filozoflar tarafından daha önce keşfedildiğini söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Mukaddime Okumaları”nda konuşan Prof. Dr. Recep Şentürk, İbn Haldun’un ünlü eseri “Mukaddime”yi Esenlerlilere anlatmaya devam ediyor. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Mukaddime Okumaları”nda Prof. Dr. Recep Şentürk, Mukaddime’nin coğrafya üzerine yazılmış olan bir bölümünu ele aldı.

Dünyada toplumların yaşadığı kısımlar ve yeryüzündeki nehirler, denizler ve iklimler hakkında bir bölüm üzerine okuma yapan Şentürk, suyun olmadığı yerde medeniyetin olmadığını söyleyerek, toprağın olmadığı buzul bir yerde medeniyetin inşa edilemeyeceğini dolayısıyla coğrafyanın medeniyetin olmazsa olmazı olduğunu söyledi.

İbn Haldun’un coğrafyanın önemini çok önceden yazdığını ifade eden Şentürk, “Mukaddime isimli eserinde diyor ki, ‘Yer, küre şeklindedir. Bunun böyle olduğunu ben keşfetmedim, Müslüman filozoflar bu gerçeği kitaplarında söylemişlerdi.’ Demek ki dünyanın yuvarlak olduğunu Batılılardan önce Müslümanlar keşfetti. O dönemlerde bazı insanlar kıtaların etrafları suyla çevrili olduğu için, kıtaların altında da su olduğunu zannediyorlarmış. İbn Haldun bunlara cevaben diyor ki; ‘Kıtaların altında kürenin merkezi vardır ve her şey ağırlığına göre merkeze doğru çekilir.’ Bu ifade, yer çekiminin tanımlamasıdır. Bunu ise İbn Haldun Newton’ın yerçekimini bulmasından yaklaşık üç yüz yıl öne söylemiştir” dedi.

Diğer Haberler