Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Haziran 2012

ABONE OL

Yeni Kardeşimiz Garissa Olacak

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin davetlisi olarak İstanbul’da bulunan Kenya- Garissa Belediye Belediye Başkanı İsmail Muhammet Garat Esenler ile Garissa’nın kardeş şehir ön protokolünü imzaladı.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin davetlisi olarak İstanbul’da bulunan Kenya- Garissa Belediye Belediye Başkanı İsmail Muhammet Garat  Esenler ile Garissa’nın kardeş şehir ön protokolünü imzaladı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin “Uluslar arası Yerel Yönetimler Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı” çerçevesinde İstanbul’da bulunun Somali ve Kenya’dan yerel yöneticileri, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu bir akşam yemeğinde ağırladı. Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen yemekte bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, misafirleri Esenler’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra Esenler hakkında kendilerine özet bilgi verdi. “Geçen sene Ramazan ayı Esenler’de Somali ayıydı” diyen Göksu, “Yaşanan kuraklık ve kıtlık sebebiyle geçen sene Ramazan’da Somali’de 250 bin iftar verdik. 1.2 milyon Türk Lirası para gönderdik. Ve kampanyamız şuydu; Esenler’deki Ayşe Somali’deki Ayşe ile iftar kardeşi olacak. Ve böylece buradaki her bir insanımız Somali’ye bir iftar göndererek bu sayıya ulaştık. Geçmişe dönük ve geleceğe dönük kardeşliğimizi yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

PAYLAŞACAĞIMIZ ÇOK ŞEY VAR

 “Tarihten gelen birikim ve tecrübemizle bir birimizle paylaşacağımız çok fazla şeyimiz var” diyen Göksu daha sonra şunları söyledi: “Özellikle şehircilik konusunda çok şey var. Özellikle Türkiye’nin son 10 yılda geçirmiş olduğu süreç ve büyüme hızı, bütün Müslüman ülkelere örnek olması gerekir. Türkiye’de yerel yönetimlerde dönüşüm 1994 yılında başladı. Sayın başbakanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla. O süreçle başladı ve bugün bu değişim çok büyük bir hızla devam ediyor. Her zaman ve her zeminde yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim”.

ÖN PROTOKOL İMZALANDI

Daha sonra Esenler ile Kenya’nın Garissa şehrinin kardeş şehir olabilmesi için ön protokol, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ile Garissa Belediye Başkanı İsmail Muhammed Garat tarafından hayırlı olması dilekleriyle imzalandı. Törende Esenler Belediye Başkanı Göksu, Garat ile Mogadişu Belediye Başkan Yardımcısı İman İcar’a üzerlerinde Osmanlı süslemeleri bulunan tabak hediye etti. Türk Dünyası Belediyeler Birliği organizatörlüğünde Uluslararası Yerel Yönetimler Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı kapsamında ülkemizde ağırlanan Somali ve Kenyalı 21 yerel yönetici,  “Şehirleşme ve Kentleşme” alanlarında 6 gün süreyle eğitim aldı. 

 

Diğer Haberler