Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Mayıs 2013

ABONE OL

Yeni 1000’lik Planlar Askıda

Esenler ilçesinin yeni 1/1000 ölçekli Esenler Uygulama İmar Planı askıya çıktı. 15 yıldır çözüm bekleyen ve imar kısıtlamasından dolayı yenilemeyen alanların problemlerini çözüme kavuşturan imar planı, 1 Haziran 2013'e kadar askıda kalacak.

Esenler ilçesinin yeni 1/1000 ölçekli Esenler Uygulama İmar Planı askıya çıktı. 15 yıldır çözüm bekleyen ve imar kısıtlamasından dolayı yenilemeyen alanların problemlerini çözüme kavuşturan imar planı, Esenler Belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü ‘nce askıya çıkarıldı. Planlar, 1 Haziran 2013’e kadar askıda kalacak.

Esenler Belediyesi tarafından hazırlanan 1/1000 ölçekli Esenler Uygulama İmar Planı, belediyede askıya çıktı. Uzun soluklu  bir çalışma sonucunda hazırlanan 1/1000’lik planlar ile birlikte birbirinden bağımsız yapılmış olan tüm Esenler Uygulama İmar Planları, tek planda toplanarak bütüncül bir nitelik kazandı. Şeffaf ve anlaşılır bir şekilde düzenlenen planlar, plan bütünlüğünü etkileyecek yorumlamaları ortan kaldırırken; paftalardan kaynaklı eskime ve deformasyon sonucu uygulamada açığa çıkan eksiklikleri de giderdi. Yeni plan ile1/5000 ölçekli plan ile 1/1000 ölçekli planlar arasındaki uyumsuzlukların da çözüldü. Böylece  tüm ilçeye hizmet eden günümüz koşullarına uygun plan ve ortak plan notları oluşturulmuş oldu.

15 YILLIK SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ

Yapılan çalışmalar kapsamında Esenler Belediyesi, 15 yıldır çözüm bekleyen ve imar kısıtlamasından dolayı yenilemeyen alanların problemlerini de çözüme kavuşturdu. Yeni plana, uygulamayı kolaylaştıracak ve kentsel dönüşümü teşvik edecek plan notları getirildi. Kanun ve yönetmenlikler çerçevesinde, çözülebilir olan imar istikametinden dolayı yaşanan problemler ve yollarla ilgili sorunlar da giderilerek ihtiyaca uygun hale getirildi. Tüm katların ticaret yapılması mecburiyeti olan Atışalanı Köyiçi ve Yavuz Selim Mahallesi gibi konut alanı olarak kullanılan; ancak planlarda ticaret alanı olarak gözüken alanlarda yapılacak yapılar için zemin üstünde konut yapılmasının önü açıldı. Böylece vatandaşların mağduriyeti büyük ölçüde giderilmiş oldu.

1 HAZİRAN’A KADAR ASKIDA

1/1000 ölçekli Esenler Uygulama İmar Planı, bir ay boyunca Esenler Belediyesi Merkezi bina, Emlak İstimlak Müdürlüğü’nün bulunduğu üçüncü katta askıda kalacak. Bu süre içerisinde vatandaşlar itiraz hakkını kullanabilecekler. Planlar, 1 Haziran 2013 tarihinde askıdan indirilecek.

Diğer Haberler