Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 24 Haziran 2014

ABONE OL

Yazılım İşi Bizim Kızlarımızdan Sorulur

Esenler Belediyesi'nce hayata geçirilen ‘Haydi Kızlar Yazılıma’ projesi ile YTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü öğrencileri, Esenler Dr. İlhami Faydagör Ortaokulu'nda okuyan 20 başarılı kız öğrenciye yazılım eğitimi verdi.

Esenler Belediyesi’nce hayata geçirilen ‘Haydi Kızlar Yazılıma’ projesi ile YTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü öğrencileri, Esenler Dr. İlhami Faydagör Ortaokulu’nda okuyan 20 başarılı kız öğrenciye yazılım eğitimi verdi.

Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü (BÖTE) öğrencileri ile ortaklaşa hayata geçirdiği “Haydi Kızlar Yazılıma” projesi ile ilköğretim seviyesindeki kız öğrencilere yazılım eğitimi verildi. Proje kapsamında Esenler Dr. İlhami Faydagör Ortaokulu’nda okuyan 20 başarılı kız öğrenci, yazılım eğitimi aldılar. Esenler Belediyesi’nin kendilerine tahsis ettiği servislerle Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde eğitim alan öğrenciler, Esenler’in de gururu oldular.

Projeyi gerçekleştiren öğrenciler, toplumda oluşan bilgisayar dünyasında erkeklerin daha egemen olduğuna dair inancı yıkarak, özellikle yazılımın kızlar tarafından da yapılabileceğini göstermeyi amaçladıklarını belirttiler. Proje kapsamında yazılımın eğitimini veren dört öğretmen adayı da bu amaca uygun olarak kadınlardan oluştu.

KENDİLERİ YAPTI KENDİLERİ OYNADI

Projeye katılan öğrenciler, Microsoft Kodu Game programı ile kendi oyunlarını yazmayı öğrendi. “Kendi oyunumu kendim yapıyorum” diyen öğrenciler, kendi başlarına elma yiyerek puan alabilme, dünya oluşturabilme, belli bir puan elde edince oyunu kazanma gibi becerileri kazandılar.

Kız öğrencilerin yazılıma beklenenden daha fazla ilgi göstermesi, projenin amacına ulaştığını gösterirken; gelecek yıllarda bilişim dünyasında bayan yazılımcıların artabileceğine dair umut ışığı oldu. Proje, önümüzdeki eğitim – öğretim döneminde de Esenler’deki farklı okullarda devam edecek.

Diğer Haberler