Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 31 Ağustos 2012

ABONE OL

Yardımlar Arakan’a Ulaştı

Esenler Belediyesi’nin Ramazan ayında başlattığı Arakan’a Yardım Kampanyası devam ediyor. İlk etapta Kutupalong Kampı’na ulaştırılan yardımlar Arakanlı Müslümanlara hem aş hem de umut oldu.

Esenler Belediyesi’nin Ramazan ayında başlattığı Arakan’a Yardım Kampanyası devam ediyor. İlk etapta Kutupalong Kampı’na ulaştırılan yardımlar Arakanlı Müslümanlara hem aş hem de umut oldu. Geçen yıl Ramazan ayında Geleneksel Esenler İftarı’nı açlık ve kuraklık ile mücadele eden Somali’ye taşıyan Esenler Belediyesi, bu yıl da yüz bin kişilik iftar sofrasını hem dinsel hem de etnik soykırıma maruz kalan Arakan’a taşıdı.  İHH ile ortaklaşa düzenlenen yardım kampanyasında toplanan yardımlar vakıf yetkilileri tarafından Bangladeş sınırındaki kamplarda dağıtıldı. Kutupalong Kampı’na ulaştırılan yardımların ilk bölümü, Arakanlı Müslümanlar tarafından teslim alındı. Esenler halkının yoğun talebi üzerine sürdürülen yardım kampanyası bitene kadar toplanacak olan yardımlar, periyodik aralıklarla İHH ekipleri tarafından Arakan Kampları’na ulaştırılacak. Yardım kampanyası sona erdiğinde ise toplanan yardımın tamamı düzenlenen Esenler Belediyesi tarafından düzenlenecek bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyurulacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu Arakan’da Somali’de olduğu gibi sokaklara iftar sofrası kuramadıklarını, bunun yerine 100 bin kişilik iftara denk gelecek şekilde gıda dağıtımı yapıldığını söyledi. Arakan’a Yardım Kampanyası’nın başlattığı andan itibaren Arakan’da akan kan ve gözyaşının sona ermesi için tüm dünyaya çağrıda bulunan Göksu, Esenler halkının yoğun ilgisi üzerine yardım kampanyasının devam ettiğini ifade etti. Göksu, “Bölgedeki durumun vehametinden dolayı toplanan yardımları bekletmeden bölgeye gönderiyoruz. İHH ekipleri ile koordineli olarak yürütmüş olduğumuz çalışma ile Rohingyalı Müslümanları derdine bir nebze de olsa derman olmaya çalışıyoruz. Şunu açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum. Arakan’da kan akmaya devam ettikçe, biz de Esenler halkı olarak yardımlarımızı elimizden geldiğince sürdüreceğiz.” dedi.

 “YÜZ BİN İFTAR DEĞİL, YÜZ BİN UMUT GÖNDERDİNİZ”

Kutupalong Kampı’nda uzun süredir yardım faaliyetlerini sürdüren İHH görevlileri Esenler halkı tarafından toplanan yardımların ilk bölümünü Arakanlı Müslümanlara dağıttı. Kadın, erkek, çocuk demeden kendilerine uzanan yardım elini tutmaya çalışan Rohingyalı Müslümanlar, kendi dertleri ile dertlenen Esenler halkının yardımlarını alınca bir nebzede olsa geleceğe daha bir umutla baktı. Çocukların yüzündeki hüzün yerini gülmelere, kadın ve erkeklerin yüzündeki çaresizlik ve yalnızlık yerini güvene bıraktı. Yardımları aldıktan sonra gözlerindeki çaresizlik bir anlık da olsa umuda dönüşen Arakanlı Müslümanlar, Esenler halkına teşekkürlerini “Yüz bin iftar değil, yüz bin umut gönderdiniz”, “Sofranıza misafir ettiniz, biz de size dua ediyoruz” gibi sözlerle dile getirdi.Esenler Belediyesi son olarak Ramazan etkinliklerini “Arakan’a Yardım Gecesi” ile tamamlamış ve o gece toplanan yardımları şemsiye ve yağmurluk alımı için kullanmıştı.

Diğer Haberler