Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Mayıs 2014

ABONE OL

Yalnızlık Bağımlılığı Artırıyor

Bağımlılık konusunda seminer veren Yrd. Doç. Dr. Seher Yurt, bağımlılığı önlemek için güçlü ve pozitif aile ilişkilerinin önemli olduğunu söyledi. Yurt, yalnızlığın da bağımlılığı artırdığını dile getirdi.

Bağımlılık konusunda seminer veren Yrd. Doç. Dr. Seher Yurt, bağımlılığı önlemek için güçlü ve pozitif aile ilişkilerinin önemli olduğunu söyledi. Yurt, yalnızlığın da bağımlılığı artırdığını dile getirdi.

Maltepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’ndan Yrd. Doç. Dr. Seher Yurt, bağımlılık konusunda seminer verdi. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere; ilçedeki okullarda görev yapan öğretmenler katıldı. Bağımlılık türleri, bağımlı kişilik yapısı ve etkenler, bağımlılığı yönetme süreci ve teknoloji bağımlığı hakkında bilgi veren Yrd. Drç. Dr. Seher Yurt, son dönemlerde özellikle teknoloji bağımlılığının arttığını söyledi. İnternet bağımlılığı ile yaşanmış insan hikâyelerini anlatan Yurt; internetten oyun oynama, kumar, alışveriş gibi konularda dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

YALNIZLIKLA BİRLİKTE ARTIYOR

Tarihsel süreçle birlikte insan davranışlarında da değişiklikler meydana geldiğini anlatan Yurt, bağımlılıkların hayatımıza nasıl girdiğine dikkat çekerek, bağımlılıkların yaşam tarzı, eğitim sistemi ve imkânlar doğrultusunda oluştuğunu vurguladı. Yurt, yalnızlık arttıkça, bağımlılığın da arttığını belirtti. Bağımlılığı, kişinin kullandığı bir nesne üstünde kontrolü kaybetmesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlaması olarak açıklayan Yurt, davranışsal ve kimyasal olmak üzere iki bağımlılık türü olduğunu ifade etti.

Bağımlılığı önlemek için neler yapılabileceği konusunda da açıklamalarda bulunan Yurt, bu anlamda güçlü, pozitif aile ilişkilerinin önemine dikkat çekti. Aile içinde ortak zevk alınan hobilerin olması gerektiğini belirten Yurt, aile içi kuralların açık olması ve ebeveynlerin çocuklarının yaşamlarıyla ilgili olmaları ve neler yaptıkları konusunda bilgili olmaları gerektiğini söyledi.

İnteraktif bir ortamda gerçekleşen seminerde öğretmenler de bağımlılıkla ilgili düşüncelerini dile getirdiler. Öğretmenlere zaman zaman tavsiyeler de veren Yurt, tüm öğretmenleri bağımlılık yapan şeylerin kullanımıyla ilgili öğrencileri doğru bilgilendirmelerini istedi.

Diğer Haberler