Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Ocak 2019

ABONE OL

Yahyalılı Hacı Hasan Efendi Yâd Edildi

Anadolu'nun gönül sultanlarından Yahyalılı Hacı Hasan Efendi, vefatının 32'nci yıl dönümünde Esenler'de anıldı.

Anadolu’nun gönül sultanlarından Yahyalılı Hacı Hasan Efendi, vefatının 32’nci yıl dönümünde Esenler’de anıldı.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, Safa Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti ile birlikte, Anadolu’nun gönül sultanlarından Yahyalılı Hacı Hasan Efendi’yi vefatının 32. yılında Esenler’de andı. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programa;AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Kocaeli İl Vaizi Servet Yalçın, Safa Vakfı Genel Koordinatörü Mithat Tütüncü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program, Kur’an-ı Kerim tilavetiylebaşladı.

BELEDİYECİLİK GÖNÜLLERİN İNŞASIDIR

Gecede bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, şehirlerimizde huzuru inşa etmek istiyorsak, gönül sultanlarını şehirlerimizde misafir etmemiz gerektiğini belirterek, “Siyasi anlamda üstadımız ve kendisinden çok şey öğrendiğimiz yol göstericimizdir Yahyalılı Hacı Hasan Efendi. Üniversite yıllarında siyasi hareketin içinde bulunurken varlık ve hikmetimizin heyecanını, Efendimizin varlık ve hikmetinin heyecanından alıyorduk. Esenler, İstanbul’un en genç nüfusa sahip ilçelerinden biri. Gençler bu toprakların asıl kahramanlarını doğru öğrensinler istiyoruz çünkü biz geçmişte bize öğretilen sahte kahramanlardan çok çektik. Bu toprakları mayalayanların doğru anlaşılması için bu programları her fırsatta yapmaya devam edeceğiz. Biz biliyoruz ki belediyecilik sadece mekanın inşası değil, asıl gönüllerin inşası ve ihyasıdır” şeklinde konuştu.

İMAN ATEŞİNİ ANCAK İNANMIŞ ELLER YAKABİLİR

‘Âlimin ölümü, alemin ölümüdür’ sözleriyle konuşmasına başlayan AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, ” Yolumuzdaki işaretlerimiz, yolumuzu aydınlatan ışıklarımızdır. Onların sayesinde inancımız, medeniyetimiz devam ediyor. Dünyanın her bir tarafında yaşıyor ve yaşatılıyor. İnsanların gönlündeki iman ateşini ancak inanmış adanmış eller yakabilir” dedi.

İLMİN AMELE DÖNÜŞMESİ ŞART

Programda Yahyalılı Hacı Hasan Efendi’yi anlatan Kocaeli İl Vaizi Servet Yalçın,”Hacı Hasan Efendimiz ilime çok önem verirdi. Her Müslüman itikadını, ibadetini, ahlakını bilmeli. Sadece ilim yetmez, ilmin amele dönüşmesi gerekir. Hacı Hasan Efendimiz’in anlayışında iman, ibadet ve ihlas üçlüsünü görülür. Hacı Hasan Efendimiz, ‘Bir Müslüman’ın etrafında üç tane daire olacak. Allah’ımızın çizdiği hudut Kur’an, Peygamber Efendimizin Müslümanlar’ın etrafında çizdiği çizgiler ve son olarak ulemanın çizdiği çizgiler’ derdi” ifadelerini kullandı.

ERZİNCANLI’DAN HACI HASAN EFENDİ ŞİİRLERİ

Gecede Şair Dursun Ali Erzincanlı, Yahyalılı Hacı Hasan Efendi’nin kaleme aldığı şiirlerinden oluşan bir dinleti sundu. Şiir dinletisi izleyenler tarafından büyük beğeni aldı.

Diğer Haberler