Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Ekim 2011

ABONE OL

Var olmak haktır

Hayvan Hakları savunucusu sanatçı Yonca Evcimik, çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için Esenler’de eğitim- öğretim gören öğrencilerle bir araya geldi. Evcimik, “Esenler’deki bütün çocukların enerjisi harika. Gittiğimiz her yerde böyle coşkuyla karşılaşıyoruz. Çocuklara bir şeyler öğretiyorsak ne mutlu bize. Bugün çok güzeldi” dedi.

Hayvan Hakları savunucusu sanatçı Yonca Evcimik, çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için Esenler’de eğitim- öğretim gören öğrencilerle bir araya geldi. Evcimik, “Esenler’deki bütün çocukların enerjisi harika. Gittiğimiz her yerde böyle coşkuyla karşılaşıyoruz. Çocuklara bir şeyler öğretiyorsak ne mutlu bize. Bugün çok güzeldi” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin koordinatörlüğünde, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ile Türler Arası Dayanışma Hareketi işbirliğiyle düzenlenen “Var Olmak Haktır” projesi kapsamında Esenler’i ziyaret eden sanatçı Yonca Evcimik, bir yandan dans gösterileri eşliğinde şarkılarını seslendirdi, diğer yandan da öğrencilere hayvanlarla nasıl iletişim kuracakları konusunda bilgi verdi. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdür Yardımcısı Muhsin Öztürk, Esenler Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Salih Kaptan Öner ile çok sayıda öğrencinin katılımıyla gerçekleşen programda; sanatçı Yonca Evcimik, dansçılarıyla beraber yaptığı gösteriler ve söylediği şarkılarla öğrencilere keyifli dakikalar yaşattı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdür Yardımcısı Muhsin Öztürk’ün Hayvanlar alemi hakkında yaptığı konuşmasının ardından sahne alan Evcimik, şarkılarını öğrencilerle hep beraber söyledi.  Öğrencilerin sevinç çığlıkları ve  alkışları arasında hayvan haklarına dikkat çekmek için  “Seni Hala Seviyorum” parçasını da seslendiren Evcimik, hayvanlara nasıl davranılması gerektiği konusunda öğrencilere bilgiler de verdi. Her canlının bir yaşam hakkı olduğunu dile getiren Evcimik, öğrencilere hayvanlara sevgiyle yaklaşmaları gerektiğini anlattı. Öğrencilerle sohbet ederek konuşmasına devam eden Evcimik,  hayvanlara karşı dostluk ve korumaya yönelik bir iletişim kurulması gerektiğini söyledi. Evcimik’i büyük bir ilgiyle dinleyen öğrenciler de hayvanlar konusunda pek çok şey öğrenirken; kendilerine dağıtılan kitapçıkları da dikkatlice incelediler. Evcimik’in gösterisinin ardından öğrenciler, hayvanlara nasıl davranılması konusunda kısa bir tiyatro gösterisi izleyerek keyifli vakit geçirdiler.

Hayvanlar da insanlar kadar eşitProgram sonrasında sorularımızı yanıtlayan Evcimik, çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için öncülük ettiği “Var olmak haktır” projesini baştan sona anlatarak, Esenlerli öğrencilere tavsiyeler verdi. Çocuklara erken yaşta hayvan sevgisi aşılamayı hedeflediklerini söyleyen Evcimik,  İstanbul’daki 39 ilçe belediyesinde yıl boyunca ilköğretim öğrencilerine yönelik hayvanlara karşı duyarlılık uyandırmak amacıyla programlar düzenleyeceklerini belirtti.  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın kendisine verdiği katkı ile projeyi hayata geçirdiğini anlatan Evcimik, “Hayvanlar da insanlar kadar eşit şartlara sahipler. Onlar  hak ettikleri şekilde yaşamalarını sağlamak için böyle bir projeyi hayata geçirdik” dedi. “ İnsanların içinde unutulmaya yüz tutmuş merhamet ve vicdan duygusunu uyandırmak ve çocuklara hayvan sevgisini küçük yaşlardan itibaren aşılamak istiyoruz” diyen Evcimik, İstanbul’da hayata geçen projeyi Andolu’ya da taşıyacaklarını belirtti.

Esenler’deki çocukların enerjisi harikaYapılacak olan yeni anayasa değişikliği ile birlikte hayvan haklarıyla ilgili düzenlemelerin yapılacağını dile getiren Evcimik, bundan sonra hayvanlarla ilgili taleplerin ve şikâyetlerin yer bulacağını kaydetti. Toplumumuzda çocuklara, insanlara şiddet ve tecavüz uygulayarak akıl hastanelerinde tedavi gören insanların geçmişinde hayvana eziyet etmek içgüdüsünün olduğunu vurgulayan Evcimik, bunu engellemek için insanlara hayvan sevgisini aşılamak için en baştan yani çocuk yaşlardan itibaren eğitimler verilmesi gerektiğini söyledi. Esenler’deki öğrencilerin Var Olmak Haktır projesine gösterdiği ilgiden memnun olduğunu anlatan Evcimik, “Esenler’deki bütün çocukların enerjisi harika. Gittiğimiz her yerde böyle coşkuyla karşılaşıyoruz. Çocuklara bir şeyler öğretiyorsak ne mutlu bize. Bugün çok güzeldi.” dedi. Pet shoplardan alışverişi engellemeliyizEsenler halkına hayvanlara karşı duyarlılık bilincinin artması için neler yapılması gerektiği konusunda da bilgiler veren Evcimik, konuşmasına şöyle devam etti:“ Biz hayvanlardan daha gelişmiş haklara sahip olduğumuz için onlara bakmakla yükümlüyüz.  Onların ağzı var, dili yok. Duygularını bize dile getiremiyorlar. Aynı şekilde yaşam haklarına sahipler. Onlar da bizimi gibi yaşamak, barınmak hakkına sahipler. Dolayısıyla onları koruyalım. Onları aç, susuz bırakmayalım. Onlara şiddet uygulayanları, kötü davrananları uyaralım, şikâyet edelim.  Toplum içinde barınacak yaşlı, sakat, yavru hayvanların rehabilitasyon merkezlerinde kalması orada yaşamlarını sürdürmeleri lazım. Bu yavaş yavaş çözümlenecek.  Pet shoplardan alışverişi engellememiz lazım ki bu gidişata bir son verelim. Hayvan severlerin sık sık rehabilitasyon merkezini ziyaret etmesi lazım, hayvanlara sevgiyle yaklaşılması konusunda diğer insanları uyarmaları lazım.”

 

Diğer Haberler