Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 1 Kasım 2011

ABONE OL

Van acı gerçeği hatırlattı

Esenler Belediye Meclisi Ekim ayı toplantılarının ilk birleşiminde konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Van’da meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremin Esenler’deki izdüşümü ile ilgili değerlendirme yaparak, kentsel dönüşüm anlamında Esenler’in İstanbul’da en ciddi hazırlığı yaparak en ciddi mesafeyi kat etmiş ilçelerden biri olduğunu söyledi.

Esenler Belediye Meclisi Ekim ayı toplantılarının ilk birleşiminde konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Van’da meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremin Esenler’deki izdüşümü ile ilgili değerlendirme yaparak,  kentsel dönüşüm anlamında Esenler’in İstanbul’da en ciddi hazırlığı yaparak en ciddi mesafeyi kat etmiş ilçelerden biri olduğunu söyledi. Esenler Belediye Meclisi Ekim ayı toplantılarının ilk birleşimine Van’da geçtiğimiz hafta yaşanan 7.2 şiddetindeki deprem damgasını vurdu. Birol Hacıoğlu’nun başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında bir önceki toplantıya ait tutanak özeti okutulduktan sonra önergelere geçildi. Mecliste Van’da meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremin ardından yapılan çalışmaları anlatan ve Esenler’deki izdüşümü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Van’da yaşanan depremin ardından hemen harekete geçtiklerini kaydederek, “Bir taraftan acıyı yaşatırken bir taraftan da kaybedilmeye yüz tutmuş bir değeri yeniden inşasına da vesile oldu. Bu topraklar üzerinde kim ki kardeşliği bozmak istiyorsa, kim ki  bu toprakları ayrıştırmak istiyorsa bu millet kendi kardeşliğini sağına ve soluna bakmadan çok net bir şekilde gösterdi. Millet olarak çok büyük bir sınavı hep birlikte verdik” dedi.  Esenler halkının Van için çok ciddi bir şekilde seferber olduğunu kaydeden Göksu, şu anda Esenler Belediyesi’nin gönderdiği yardımların 3 yıl boyuca Van’ın ihtiyacının karşılayabilecek durumda olduğunu söyledi.

Van depremini duyar duymaz bölgeye ilk kurtarma ekibini gönderen belediyenin Esenler Belediyesi olduğunu vurgulayan Göksu, Esenler Kurtarma Ekibi (ESKUT)’ni bölgeye hemen sevk ettiklerini belirtti. ESKUT’un bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile birlikte katıldıklarını söyleyen Göksu, “Bu ekiplerimiz orada zor şartlarda kaldılar. Çok şükür nice hayatlar kurtardılar, Esenleri orda en güzel şekilde temsil ettikler” dedi.  ESKUT’un bir taraftan arama kurtarmaz çalışmaları yaptıklarını,  diğer taraftan ise bölgedeki yetkililerle irtibata geçerek ihtiyaçları tespit ettiklerini anlatan Göksu, Van için başlatılan büyük yardım kampanyasını da hatırlatarak kampanyaya Esenlerlilerin çok büyük ilgi gösterdiklerini ifade ederek, “Esenler halkı o gün telefonlarımız kilitledi yardımlarımızı nereye götürelim biz de yardım etmek istiyoruz diye. Bu 2 açıdan çok önemliydi. Birincisi; Esenler halkının Esenler Belediyesini olan güvenini gösterdi;  ikincisi Esenler halkının gösterdiği duyarlılık gerçekten çok önemliydi” diye konuştu.

Mesele siyaset değil, oradaki acıyı hafifletmek“Esenlerliler Van için elinden gelen gayreti büyük bir aşkla, büyük bir şevkle ve bir kardeşlik şuuru içinde yerine getirdi” diyen Göksu, Esenler halkına da teşekkür etti. Esenler Belediyesi tarafından tüm yardımların AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından kurulan lojistik merkeze teslim edildiğini söyledi. Yapılan yardımların yanı sıra Van’ın Erciş ilçesine bağlı Pay, Kızılören ve Yankıtepe köylerinin de Esenler Belediyesine kardeş olarak zimmetlendiğini hatırlatarak Göksu, o köylerin bütün ihtiyaçlarını karşıladıklarını vurguladı.  Mecliste, muhalefete yönelik eleştirilerde de  bulunan Göksu, Van için yapılan yardımlar kapsamında bütün ilçe başkanlarını tek tek aradığını; ancak hiçbir ilçe başkanının kendisine geri  dönüp, (Biz bu yardımı topladık sayın başkanım, nereye bırakalım?) cümlesini duymadığını söyledi.  “Mesele siyaset değil, mesele oradaki acıyı hafifletmek ve o acıyı yürekte hissetmektir” diyen Göksu, siyasal yarışının değil, hamiyet yarışının çok önemli olduğunu kaydederek, “Acı düştüğü yeri yakarken, bizim de burada yüreklerimizde hissettirmesi gerekir. Biz bunu hissettik. O gün uyumadık, ertesi gün uyumadık. Oradaki kardeşlerimizin derdine derman olduk. Bu süre içinde tam 3 tır, 6 kamyon yardımları Esenler Belediyesi organizasyonuyla Van’ a intikal ettirdik” dedi.  Önümüzdeki günler içerisinde 3 kamyon dolusu yardım malzemesi daha bölgeye göndereceklerini ifade eden Göksu, yardım malzemelerinin bizzat belediye yetkileri tarafından  ihtiyaç sahiplerine teslim edildiğini  de sözlerine ekledi.

Kurban Bayramı’nda Van’ı ziyaret edeceğinin haberini de veren Göksu,  bizzat kendisinin bölgeye giderek, oradaki bütün eksikliklerin karışlanması konusunda üzerine düşeni yerine getireceklerini belirtti. Olası bir depreme karşı hazırlanmak için Esenler’de yapılan çalışmaları anlatarak konuşmasına devam eden muhalefet partilerin eleştirilerine ve sorularına  cevap verdikten sonra Esenler’deki toplam 21 bin 903 binanın ruhsatsız bina olduğunu hatırlattı. Esenler’in dönüşmesi gerektiği belirten Göksu, Esenler’in yaptığı kentsel dönüşüm anlamında İstanbul’da en ciddi hazırlığı yaparak en ciddi  mesafeyi kat etmiş ilçelerden bir tanesi olduğunu söyledi. Şu anda yapılan kentsel dönüyüm projeleriyle 3 bin 250 kontu dönüştürdüklerini kaydeden Göksu, 2 yıl içinde üretilecek olan konut miktarının 5 bin olduğunu belirtti. Turgutreis, Oruçreis, Çiftehavuzlar ve Dörtyol’da  yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarının başarılı bir şekilde devam ettiğini söyleyen Göksu, gelinen süreci anlatarak her şeyi yerinde dönüştürerek yaptıklarını kaydetti. Dörtyol’da yapılan vaziyet planlarının bittiğine dikkat çeken Göksu, buradaki kentsel dönüşüm projesinin KİPTAŞ tarafından dönüşümün yapılacağını belirtti. “Esenler’in hızlı bir şekilde depremle ilgili dönüşümü yapmamız lazım” diyen Göksu, bu dönüşümü sağlamak için devlet aklı, siyasal akıl ve toplumsal akılın sağlanması gerektiğini belirterek, özellikle toplumsal aklın oluşması için siyasal konsensüsün çok önemli vurguladı. Büyükşehir Belediyesi  ile birlikte Esenler’in bütün mahallelerinde tek tek bina bazlı envanter çalışması yaptıklarını da anımsatan  Göksu, her bir envanter çalışması sonucunda bir modelleme çıkacağını belirtti. Göksu, siyasi partilere seslenerek konuşmasına şöyle devam etti: “Sadece Ak Partili belediyeyi çok kısa menfaatler için siyaset yapmak yerine siyasal aklı ve toplumsal burada oluşturmamız lazım.  o enkazın altında bağıran çocuğun o çığlıkları hiçbir zaman 3 günlük dünya menfaatiyle örtüşemez. Bir yanlış, bir eksik varsa buyurun kapımız da açık, yüreğimiz açık.  Ama bu aklı burada oluşturmamız lazım. Bu akıl burada oluşursa, göreceksiniz Esenler çok hızlı dönüşebilir.  Esenler’deki hiçbir kardeşimizin burnu kanamaması için ne gerekiyorsa elbette belediye olarak bizim görevimizdir. Ama bu görevi yaparken sizlerin de bize katkı üretmesi ve bize yardım etmesi bizi motive eder, bizi heyecanlandırır. Eğer bu birlikteliği kurabilirsek biz motive oluruz. Ben bu anlamda bütün siyasi parti mensubu arkadaşlarımdan katkı beklediğimi ifade ediyorum Esenler adına ve Esenler’in geleceği için. Biz kentsel dönüşüm adına yapılan çalışmaları çok hızlı bir şekilde sonuçlandıracağız.

İTO Başkanı Yalçıntaş’tan Göksu’ya özür mektubu

Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen İstanbul Ticaret Odasının yaptığı İstanbul Yaşam Endeksi araştırması ile ilgili kamuoyunda oluşan yanlış izlenimi  hatırlatan Göksu, yaşam endeksinin bir kamuoyu araştırması olmadığını belirterek, yaşam endeksinin maddi veriler üzerinde bir kıstas çalışması olduğunu belirtti. Bu çalışmanın sosyal ve mekânsal kriterlere göre yapıldığın belirterek, bu çalışma ile Esenler hakkında bir kanaat ortaya konulamayacağını vurguladı.  Araştırmanın 2009 yılında yapıldığına da dikkat çeken Göksu, ortada bir yanlış anlaşılmanın söz konusu olduğunu vurgulayarak, “Sanki Esenler’de yaşayan insanlar değerlendiriyormuş gibi bir yanılgıya düşülmüştür. Bu bir mekânsal bir değerlendirme ve bu mekânsal değerlendirme de Esenler’in karşılığı olmayan bir mekânsal değerlendirmedir.”  dedi. Göksu, araştırma ile ilgili İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş’ın da kendisine bir mektupla özür dilediğini de sözlerine ekledi.

 

Diğer Haberler