Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 20 Ocak 2020

ABONE OL

Uzmanlar ve Hastalar ‘Çölyak’ı Anlattı

Esenler’de çölyak hastalığına dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla seminer düzenlendi. Seminerde, uzmanlar çölyak hastalığını ele aldı, hastalar ise 'çölyak'ı anlattı.

Esenler Belediyesi, dünyada yaklaşık 300 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 7 milyon kişinin etkilendiği nadir hastalıklara dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla her ay “Nadir Hastalıklar” semineri düzenliyor. Bu ay İstanbul Avrupa Yakası Çölyak Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve Esenler Medipol Üniversitesi Hastanesi işbirliğinde, çölyak hastalığı konunun uzmanları tarafından ele alındı.

 

ÇÖLYAK HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATTI

Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen seminerde çölyak hastası 25 yaşındaki İrem Aydın, iş ve sosyal hayatında karşılaştığı sorunları izleyenlerle paylaşırken, 14 yaşındaki çölyak hastası Elife Delice ise okul hayatında yaşadığı zorlukları anlattı. Esenler Medipol Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji bölümü Doktor Enver Akbaş ve Diyetisyen Caner Önel de, çölyak hastalığıyla ilgili katılımcılara bir sunum yaptı. Programın sonunda katılımcılara glutensiz çiğköfte ve ayran ikram edildi. Seminere İstanbul Avrupa Yakası Çölyak Hastaları Derneği Başkanı Cemalettin Kaymakçı ve çölyak hastaları katıldı.

 

MUTLAKA DİYETE UYULMALI

Çölyak hastalığı tanısı konulduğunda mutlaka diyete uyulması gerektiğini dile getiren Esenler Medipol Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Enver Akbaş, “Çocuklarda erken teşhis birtakım gelişim bozukluklarının önüne geçiyor. Tanı konulduğunda da mutlaka diyete uyulması gerekiyor. Diyete uyulduğunda kronik hastalıkların önüne geçilmiş olacak diye düşünüyorum. Bu hastalığın temelini diyet oluşturuyor. Diyet, gluten içeren tahıllardan uzak durma şeklinde“ diye konuştu.

 

HER ŞEYDE GLUTEN ÇIKABİLİR

Çölyak hastalığının bilinmesinin hastalara yardımcı olmakta son derece faydalı olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Caner Önel, “Çölyak hastalarının her zaman yaşam boyu uygulanabilir bir diyetinin olması gerekiyor. Mısır ve pirinç hariç diğer tahıl ürünlerini diyetimizden çıkarmamız gerekiyor. Diş macunu, makyaj malzemeleri, renkli bisküviler ve hazır gıdaların da içerisinde gluten bulunduğu için, bunları da diyetten çıkarmamız gerekiyor. Çölyak hastalarının muhakkak beslenmelerini kendilerinin düzenlemesi ve ayarlaması gerekiyor. Sıvı tüketimi bunun yanında çok önemli. Bir de aldıkları her şeyin etiketine bakmaları gerekiyor. Her şeyin içerisinde gluten olabilir“ şeklinde konuştu.

 

TEDİRGİN OLMAYA GEREK YOK

Seminer için Esenler Belediyesi’ne teşekkür eden İstanbul Avrupa Yakası Çölyak Hastaları Derneği Başkanı Cemalettin Kaymakçı, “Çölyak hastalarımız tedirgin olmasınlar. Diyet yaptıktan sonra hiçbir sıkıntı yok. Biz çölyak hastaları organize olduk, birbirimizden haberdarız. Gruplarımız var. Yeni tanı almış arkadaşlarımıza da çölyağı anlatıyoruz. Esenler Belediyesi’ne de teşekkür ediyorum. Bu anlamlı programda bize kapılarını açtılar” dedi.

Diğer Haberler