Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Şubat 2012

ABONE OL

Ünlü Gitaristten Gitar Söyleşisi

ESEV’Lİ öğrenciler ünlü gitarist Tolgahan Çoğulu’dan, mikrotonal gitar eğitimi aldı. ESEV’li öğrenciler, Çoğulu’dan gitarın püf noktalarını öğrenip eğitim alırken, bir taraftan da gitar çalıp hoşça vakit geçirdiler.

ESEV’Lİ öğrenciler ünlü gitarist Tolgahan Çoğulu’dan, mikrotonal gitar eğitimi aldı. ESEV’li öğrenciler,  Çoğulu’dan  gitarın püf noktalarını öğrenip eğitim alırken, bir taraftan da gitar çalıp hoşça vakit geçirdiler.

Ünlü gitarist Tolgahan Çoğulu, Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV)’nde öğrencilerle buluştu. Ayarlanabilir Mikrotonal Gitar adını verdiği bir gitar tasarlayan ve bununla ilgili olarak ESEV’li öğrencilere eğitim semineri veren Çoğulu, öğrencilerle birlikte gitar çalıp sohbet ederek hoşça vakit geçirdi. ESEV’de gitar eğitimi alan öğrencilerin yanı sıra diğer kurs programlarına katılan öğrencilerin de oldukça yoğun ilgi gösterdiği seminerde öğrencilere kendi tasarladığı “Ayarlanabilir Mikrotonal Gitar” hakkında bilgiler veren Çoğulu, ayarlanabilir mikrotonal gitar için, ilk olarak makama dayalı Anadolu halk müziği düzenlemeye başladığını söyledi.  Anadolu halk müziğinde yaygın bir şekilde kullanılan bağlama sayesinde bu tasarımı yaptığını açıklayan Çoğulu, “Bağlamanın genellikle bir oktavda 17 perdesi vardır. Ben kendi klavyemi buna göre ayarladım ve halk ezgilerinin makamlarının mikrotonlarını kullanarak yeni akorlara ulaşınca önümde yeni bir yol açıldı” dedi.

Ayarlanabilir Mikrotonal Gitar’la ilgili fikrin nasıl ortaya çıktığını ve tasarım aşamasına nasıl geldiğini öğrencilerle paylaşan ve genel olarak gitarla ilgili bilgiler veren Çoğulu, çaldığı parçalarla öğrencileri büyüledi. “Biz de sizin gibi gitar çalabilmek istiyoruz” diyen öğrencilere; azim ve çalışarak her şeyi başarabileceklerini hatırlatan Çoğulu,  seminere olan katılımdan ve öğrencilerin ilgilerinden son derece memnun kaldığını ifade ederek ESEV’den ayrıldı.

Diğer Haberler