Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 15 Şubat 2016

ABONE OL

Tuzcuoğlu Tv’de Şifreli Sistemden Yana

Esenler Belediyesi'nce düzenlenen "Medyasofa Buluşmaları"nda konuşan Oyuncu İpek Tuzcuoğlu, televizyonda şifreli sistemden yana olduğunu söyledi.

Esenler Belediyesi’nce düzenlenen “Medyasofa Buluşmaları”nda konuşan Oyuncu İpek Tuzcuoğlu, televizyonda şifreli sistemden yana olduğunu söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği Medyasofa Buluşmaları’nda bu ay “Aile Dizilerinin Toplumdaki Etkisi” konuşuldu. TV sunucusu Zeynep Türkoğlu’nun oturum yöneticiliğinde gerçekleşen programın konukları Oyuncu İpek Tuzcuoğlu ve Senarist Eda Tezcan oldu.

DİZİLER YALAN SÖYLÜYOR

90’lı yıllarda çekilen dizilerin bugünkülere oranla toplumu daha iyi yansıttığını belirten Senarist Eda Tezcan şunları aktardı:

“Diziler bizim aynamız değil. Kimse o büyük yalılarda yaşamıyor ve o muhteşem arabalarda gezmiyor. Türkiye’nin yüzde 90’ı da onların gittikleri hiçbir yere gitmiyor ve giydikleri hiçbir şeyi giymiyor. Diziler aslında insanlara kocaman bir yalan söylüyor. Dizilerde anlatılan dünya, dizilerdeki kadınlar, erkekler, muhteşem kahramanlar… Diziler tam kötüleri de yansıtmıyor, daha kötüler var dünyada. 90’lı yıllarda başlayan dizi furyasındaki diziler bizi daha çok yansıtıyordu. Kendimize ait şeyler bulduğumuz daha çok dizimiz vardı. Asıl temamız aile, birlik olmak, mahalle gibi temalarken sonraları ise zenginlik, iyi hayat oldu.”

DİZİ OYUNCULUĞU MEMURİYET GİBİ

Dizilerdeki oyunculuk anlayışını değerlendiren Oyuncu İpek Tuzcuoğlu, “Çok ünlüyüz ve sevenlerimiz var ama lüks bir alanımız yok. Dizilerde oynarken ne yazık ki işin bir tarafından tutamıyoruz. Dizi oyunculuğu memuriyet gibi. Senarist ne yazarsa onu oynamak zorundasınız” diye konuştu.

KURTLAR VADİSİ ŞİFRELİ OLMALI

Televizyonu bir yönüyle eğitim aracı olarak gördüğünü ifade eden Tuzcuoğlu, televizyonlarda yapılmasını istediği değişimle ilgili şunları aktardı:

“Çok fazla genç nüfusa sahibiz, gençlerin ve çocukların zihinlerine çok farklı kodlar yazılıyor. Ben şifreli sistemden yanayım. Sanatın kısıtlanmasından yana değilim. Sanat özgür olduğunda büyür ve gelişir. Hiçbir şeyi kafese koyamayız. Şifreleme sistemi olursa değişebilir. Kurtlar Vadisi çok eleştirilmesine rağmen yıllarca devam ediyor. Bu devam edecekse daha geç saatte ve şifreli bir biçimde sunulmalı.”

SENARİST STAR DA YAPAR REZİL DE EDER

Senaristlerin oyunculara katkısından söz eden İpek Tuzcuoğlu, “Bizleri önce Yaradan var eder. Yeteneklerimiz doğrultusunda da bizleri bir noktaya koyan senaristlerdir. Sizi star yapan da rezil eden de senaristtir” dedi.

TOKADI KENDİ TARAFIMIZDAN YİYORUZ

Senarist Eda Tezcan yazdığı senaryolarla ilgili yapılan eleştirilere şöyle cevap verdi:

“Muhafazakar kesimin yükselişiyle birlikte bizim yaşam standartlarımız da değişti. Biz aslında kendimizle yüzleşmeye hazır değiliz. Bize başörtülü bir kadın nasıl yalan söyler diye eleştiriler oldu. Aslında hepimiz yalan söylüyoruz ve hepimiz kuluz. Biz Peygamber değiliz. Biz de üzülüyoruz, aşk acısı çekiyoruz. Kapalı kız aşık olur mu deniyor. Herkes nasıl evlendi? İmam aşık olamaz diye yorumda bulundular. Peki imamlar nasıl evlendiler? Biz hiç baş örtülü biriyle yan yana gelemeyecek kişilere o karakteri sevdirdik. Bizim kesimimiz bize kızın pantalonun paçası çok dar değil mi diyor. Dizilerde bu kadar ahlaksızlık olurken sizin derdiniz bu mu? Bu konuyla ilgili kostümcü yok. Nasıl kapatılacağını bile bilmiyorlardı. Diğer Yarım dizimizde Esma karakteri benim ceketlerimi giydi. Bu şartlarda çalışıyoruz ama en fazla tokadı kendi tarafımızdan yiyoruz.”

Diğer Haberler