Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 11 Kasım 2015

ABONE OL

Tuvalet Eğitiminde Kontrol Çocukta

"Sağlık Buluşmaları"nda çocuklarda tuvalet eğitimi konusunda Esenlerli annelere tavsiyelerde bulunan Psikolog Zeynep Demirbozan, "Anne, tuvalet eğitimi sürecinde çocuğa ayna olmalı. Kontrolün çocukta olduğunu bilmeli ve sabırlı davranmalı" dedi.

“Sağlık Buluşmaları”nda çocuklarda tuvalet eğitimi konusunda Esenlerli annelere tavsiyelerde bulunan Psikolog Zeynep Demirbozan, “Anne, tuvalet eğitimi sürecinde çocuğa ayna olmalı. Kontrolün çocukta olduğunu bilmeli ve sabırlı davranmalı” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği “Sağlık Buluşmaları” programı kapsamında Psikolog Zeynep Demirbozan, Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Esenlerli annelere ve anne adaylarına çocuklarda tuvalet eğitimi konusunda seminer verdi.

İDEAL YAŞ KAÇ?

Tuvalet eğitimi için en doğru zamanın çocuğa göre değiştiğini belirten Psikolog Zeynep Demirbozan, “Gelişim süreci içinde sağlıklı olarak değerlendirildiğinde 3 yaşında tuvalet eğitiminin tamamlanmış olması beklenir. Bu durum bazen 4 ya da 5 yaşa kadar gidebilir” dedi. Demirbozan, çocuğa erkenden tuvalet eğitimi vermenin çocuk açısından bazı sorunlara yol açacağını söyleyerek, “Erken verilen tuvalet eğitiminde başarılı olunmaması çocukta öfke, suçluluk, anneyi tatmin edememe gibi duygulara yol açar” diye konuştu.

KONTROL ÇOCUKTA

Demirbozan, Esenlerli annelere çocuğa verilecek tuvalet eğitimi hakkında şu tavsiyelerde bulundu: “Bu dönemde anne, çocuğa ayna olmalı. Çocuktan gelen davranışlara olumlayıcı bir dille, sevgiyle karşılık vermeli. Anne, bu süreçte kontrolün çocukta olduğunu bilmeli ve sabırlı davranmalı. Bu durum annenin de işini kolaylaştırır, çocuğun da. Aksi halde tuvalet eğitimindeki başarısız süreç, çocuğun geleceğini de olumsuz yönde etkiler.”

Seminerin sonunda Psikolog Demirbozan, annelerin sorularını da cevapladı.

Diğer Haberler