Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 1 Ağustos 2011

ABONE OL

Türkü Baba Esenler’i coşturdu

Esenler Belediyesi’nin Ramazan ayı kültür etkinliklerinin ilk akşamında ünlü türkücü Fatih Kısaparmak sevenleri ile buluştu. Kısaparmak’ın konseri öncesi davetlilere seslenen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, 20 Ağustos’ta geleneksel en uzun iftar sofrası kuracaklarını, Somali’de de 100 bin kişilik iftar sofrası kuracaklarını söyledi.

Esenler Belediyesi’nin Ramazan ayı kültür etkinliklerinin ilk akşamında ünlü türkücü Fatih Kısaparmak sevenleri ile buluştu. Kısaparmak’ın konseri öncesi davetlilere seslenen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu,  20 Ağustos’ta geleneksel en uzun iftar sofrası kuracaklarını, Somali’de de 100 bin kişilik iftar sofrası kuracaklarını söyledi.  Bu sene de “Eve teslim iftar”, “Alo iftar”, “Alo sahur”, “Konu komşu iftardayız” gibi bir birinden ilginç Ramazan uygulamaları ile dikkatleri çeken Esenler Belediyesi, akşamları da Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlediği kültür-eğlence programları ile Esenler halkına farklı bir Ramazan yaşatmaya çalışıyor. Esenler Belediyesi’nin Ramazan ayı kültür etkinliklerinin ilki, dün akşam Tuna Mahallesi’ndeki Esenler Belediyesi Kültür Merkezi bahçesinde gerçekleşti. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Belediye Başkan Yardımcıları, belediye birim müdürleri, mahalle muhtarları ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Bereket kapısındayız

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından davetlilere hitap eden Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, yeni bir bereket kapısında bulunulduğunu, Esenler’in geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de Ramazan bereketini en iyi şekilde yaşayacağını söyledi. 20 Ağustos’a davet Esenler’in artık “yok”ların değil, “var”ların ilçesi olduğunu belirten Göksu, “en uzun iftar sofrası”nın da artık Esenler’de gelenek haline geldiğini belirtti. En uzun iftar sofrasının başlatıldığı 2009 yılında 18 bin, geçtiğimiz yıl 70 bin kişi ile en uzun iftar sofrasının Esenler’de kurulduğunu hatırlatan Göksu, “İnşallah bu sene 20 Ağustos’ta 100 bin kişi ile bu sofrayı kurarak rekorumuzu egale edeceğiz. Hazırlıklara şimdiden başlayın. 20 Ağustos’daki en uzun iftar soframıza hepinizi bekliyorum” dedi.

Filistin’den İtalya’ya

Bu seneki en uzun iftar sofrası konseptinin “Dünyanın renkleri Esenler iftarında buluşuyor” olduğunu kaydeden M. Tevfik Göksu, “Birinizin sofrasında Filistinli bir yetim, birinizi sofrasında Çeçenistanlı mülteci, birinizin sofrasında Somalili, bir başkanızın sofrasında Alman veya İtalyan turist misafir olabilir” dedi.

Somali’de 100 bin kişiye iftar

Bugün bizlerin rahat bir ortamda iftarlarımızı açtığımızı hatırlatan Göksu, “Ancak bir çok Afrika ülkesi açlıktın kılıyor. İçtiğimiz suyun, yediğimiz yemeklerin boğazımızda düğümlenmemesi için oradaki kardeşlerimizi de düşünmemiz lazım. Ramazan’ın son 10 gününde Somali’de 100 bin kişiye iftar sofrası kurarak Esenler’deki Fatma, Ayşe, Ahmet, Hasan ile Somali’dekiler arasında iftar kardeşliği kuracağız” şeklinde konuştu.

 Kısaparmak coşturdu

Göksu’nun konuşmasının ardından program, mehteran takımının konseri ve havai fişek gösterisi ile devam etti.  Daha sonra Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun “Türkülerini dudaklarıyla değil, yüreği ile söylüyor. Gönlünden gönlümüze hitap ediyor” dediği Türkü Baba Fatih Kısaparmak, sevilen türkülerinden oluşan bir konser verdi. “Esenler’de bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum” sözlerinin ardından konserine başlayan Kısaparmak’ın türkülerine davetliler de eşlik etti. Kısaparmak, Kabe ziyaretinde gönlüne inen nağmelerden kaleme aldığını söylediği “Allah’a emanet olsun Türkiyem” adlı türküsünü de ilk defa burada okudu ve dinleyicilerden büyük beğeni aldı.

 

Diğer Haberler