Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Mart 2016

ABONE OL

Türkiye’nin İlk Empati Konseri

Görme engelli müzisyenlerin besteleri, “Duy! Görme! Hisset!” adıyla gözleri gören sanatçılarca icra edildi. Davetliler, konseri gözlerini bantlarla kapatarak dinlediler. Böylece Türkiye'nin ilk empati konseri gerçekleştirilmiş oldu.

Görme engelli müzisyenlerin besteleri, “Duy! Görme! Hisset!” adıyla gözleri gören sanatçılarca icra edildi. Davetliler, konseri gözlerini bantlarla kapatarak dinlediler. Böylece Türkiye’nin ilk empati konseri gerçekleştirilmiş oldu.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım bölümü öğrencileriyle ortaklaşa bir konser gerçekleştirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kongre Merkezi’nde düzenlenen konser, bilinenlerden çok farklıydı. Görme engelli müzisyenlerin besteleri, gözleri gören sanatçıların icraları ile davetlilere aktarıldı. Davetliler, konseri gözleri kapalı dinledi. Böylece Türkiye’nin ilk empati konseri gerçekleştirilmiş oldu.

GÖRMEDİLER DUYUP HİSSETTİLER

“Duy! Görme! Hisset!” adıyla düzenlenen konserin ilk bölümünde davetliler, görme engelliler için empati yaparak gözlerine siyah bant çektiler ve görmeden müziği duydu ve hissettiler. Konserde önce Türk Halk Müziği’nin ustalarından görme engelli ozan Âşık Veysel’in türküleri seslendirildi. Üstadın türkülerini elinde sazıyla Mehmet Evren Hacıoğlu söyledi. Daha sonra dünyanın sayılıgörme engelli bestecilerinden YTÜ Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Koray Sazlı’nın bestelerini; piyanoda Ceylan Akbulut, solo gitarda Çağrı Özdemir icra etti. Duygusal dakikaların yaşandığı konserde gözyaşı ve tebessüm bir aradaydı.

EMPATİ YAPTILAR

Eserlerin ilk yorumlarının davetlilere gözleri bağlı şekilde sunulduğu konserin ikinci bölümünde ise gözleri açık dinletildi. Program sonunda ise empati yoluyla iki dinleti arasındaki duygusal fark, hazırlanan bir anketle dinleyenlere soruldu. Ankette misafirlere eserleri gözleri kapalı ve açık şekilde dinlerken neler hissettiklerinin yanı sıra konserde kendilerini en çok neyin etkilediği ve empati duygusu uyandırıp uyandırmadığı gibi sorular soruldu. Anket sonucu duygusal farklar analiz edilecek.

Diğer Haberler