Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Haziran 2014

ABONE OL

Türkiye’nin İlk Çocuk Sokağı’nda İftar Yapacaklar

Esenler Belediyesi tarafından geleneksel hâle getirilen Çocuk İftarı, Türkiye'nin ilk Çocuk Sokağı'nda gerçekleştirilecek.

Esenler Belediyesi tarafından geleneksel hâle getirilen Çocuk İftarı, Türkiye’nin ilk Çocuk Sokağı’nda gerçekleştirilecek.

“Geleneği olmayanın geleceği de olmaz” ilkesinden hareketle Esenler’de bir gelenek oluşturmaya çalışan Esenler Belediyesi’nin başlattığı Çocuk İftarı uygulaması bu yıl da devam ediyor. Esenler Belediyesi’nin 2 yıldır Ramazan’ın ilk günü düzenlediği Çocuk İftarı, bu yıl Ramazan ile birlikte hizmete girecek Türkiye’nin ilk Çocuk Sokağı’nda gerçekleştirilecek. Menderes Mahallesi 330. Sokak’ta halk oylamasıyla kabul edilen Çocuk Sokağı’nda, internetten kaydı alınan ve bu sene ilk defa oruç tutmaya başlayacak 1.000 Esenlerli çocuk, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun ev sahipliğinde iftar yapacak. Aynı sofrada ilk oruçlarını açacak çocuklar, Ramazan’ın bereketini hep birlikte paylaşacak. İftarda, çocuklara Osmanlı geleneğine uygun diş kirası da verilecek.

UNUTULMAZ OLSUN İSTEDİK

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, bu yılki Çocuk İftarı ile bir ilke daha imza attıklarını belirterek, “Bu Ramazan’da çocuklarımıza Türkiye’nin ilk Çocuk Sokağı’nda iftar vereceğiz. Çocuklar, içerisinde her şeyin tamamen kendileri için hazırlandığı bu sokakta oruçlarını açacaklar. Onlar için unutulmaz olacak ilk oruç heyecanı, diğer bir ilk ile yani Çocuk Sokağı ile perçinlenecek. Bizim bu organizasyonları düzenlemekteki amacımız da zaten dinlerini, geleneklerini bilen ve bunun hazzını yaşayan çocuklar yetiştirmek” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN İLK ÇOCUK SOKAĞI

Proje kapsamında Esenler Menderes Mahallesi 330. Sokak’a kurulan merkezde; Anne Çocuk Kampüsü, Oyun Merkezi, Çocuk Kütüphanesi, Sinema, Açık Çocuk Bahçesi bulunuyor. Engelliler için de uygun hale getirilen sokak, kamera sistemi sayesinde internetten de izlenebilecek.

Çocuklar, Çocuk Sokağı’nda tıpkı yıllar önce büyüklerinin yaptığı gibi, sokakta koşup eğlenecek, misket, seksek veya evcilik gibi sokak oyunlarını oynayabilecekler. Bu sayede evde bilgisayar başında içine kapanık şekilde değil, sokakta güven içinde ve sosyal iletişim yetileri gelişecek şekilde vakit geçirebilecekler. Proje kapsamında çocuklara, unutulan çocuk oyunları da öğretilecek.

KÜLTÜR ETKİNLERİ BAŞLIYOR

Ramazan’ın ilk günü ile birlikte Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki kültür etkinlikleri de başlıyor. Teravihten sonra Mehteran Konseri, havai fişek gösterisi ile başlayacak program, Orhan Hakalmaz konseri ile devam edecek.

ÜLKE’DE İFTAR DÖRTYOL’DA

Diğer taraftan Ülke TV’de, Ramazan ayı boyunca seyirci ile buluşacak ”Ülke’de İftar” programı Esenler Dörtyol Meydanı’ndan canlı olarak yayınlanacak. Senai Demirci’nin sunacağı program, kalplere dokunan bir öyküyle başlayacak ve dünyanın her köşesindeki iftar ve sahur heyecanlarını aktaracak. Ülke’de İftar programı, özel konu ve konuklarıyla Ramazan boyunca her gün 19:30’da izleyiciyle buluşacak.

Diğer Haberler