Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 12 Mart 2012

ABONE OL

Türkiye Bize İlham Oldu

Esenler Belediyesi’nce düzenlenen “Arap Baharı ve Demokratik Gelecek İnşası” konulu konferansta konuşan Mısırlı siyaset analizcisi ve yazar Moatamer Mohamed Amin ve Mostafa Shouman, “Son 10 yıldır Türkiye’deki gelişmeler bize ilham kaynağı oldu. Bundan sonra da biz Türkiye’yi örnek almak istiyoruz. Ancak şundan emin olun ki, Yeni Mısır’ı inşa edeceğiz, bize dua edin” dediler.

Esenler Belediyesi’nce düzenlenen “Arap Baharı ve Demokratik Gelecek İnşası” konulu konferansta konuşan Mısırlı siyaset analizcisi ve yazar Moatamer Mohamed Amin ve Mostafa Shouman, “Son 10 yıldır Türkiye’deki gelişmeler bize ilham kaynağı oldu. Bundan sonra da biz Türkiye’yi örnek almak istiyoruz. Ancak şundan emin olun ki, Yeni Mısır’ı inşa edeceğiz, bize dua edin” dediler. Esenler Belediyesi uluslararası konferanslar serisi başlattı. Konferansların ilki, “Arap Baharı ve Demokratik Gelecek İnşası” adı altında Esenler Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Gazeteci Metin Mutanoğlu modaratörlüğünde gerçekleştirilen konferansta, Tahrir Meydanı’nı dolduran on binlerin fikir babalarından siyaset analizcisi ve yazarlar Moatamer Mohamed Amin ve Mostafa Shouman,“Arap Baharı”nı anlattılar. Konferans başlamadan önce misafirlere kısa bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, uluslar arası konferanslar serisiyle dünyayı allak bullak eden ve 21. yüzyıla yeni bir bakış açısı getiren uluslar arası konuları gündeme getirmeye çalışacaklarını belirtti. Arap Baharı’nın başlamasında Türkiye’deki gelişmelerin büyük rolünün olduğunun altını çizen Göksu, “Eğer Türkiye’de halkın iradesi iktidar olmasaydı, Tunus’ta, Yemen’de, Mısır’da bu gelişmeler olmaz ve Arap Baharı yaşanmazdı. Türkiye’de yaşanan halk devriminin sesi, bu coğrafyadan da duyuldu. Türkiye’de olduğu gibi Mısır’da da halk iktidarı kurulursa bu havzanın geleceği çok farklı olur. Çünkü bu havzada Türkiye, Mısır ve İran çok önemli 3 ülke” dedi.

Türkiye ilham oldu Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun konuşmasının ardından konferansın modaratörü Gazeteci Metin Mutanoğlu, Arap Baharı’na Türkiye’nin rol model bir ülke olduğunu belirterek ilk sözü, “Devrimin Çocukları”, “Devrimi gerçekleştiren on binlerin beyin takımı”ndan diye tanıttığı Moatamer Mohamed Amin’e verdi. “Çok misafirperver insanlarsınız. Çok iyi karşılandım. Gerçekten kendimi evimde gibi hissediyorum” diyerek sözlerine başlayan Amin, “Mısır halkı ile Türk insanının bir çok ortak özelliği bulunuyor. Son 10 yılda Türkiye’de yaşanan gelişmeler bize ilham kaynağı oldu. Türkiye’nin hızla geliştiğini, coğrafyamızda yükselen bir bilincin oluştuğunu gördük. Biz de yükselen bu bilincin bir parçası olmak için yola çıktık” dedi.

Halk patlama noktasına gelmişti

 

 

İkinci bir devrimi bekleyinİkinci olarak söz alan Mostafa Shouman ise Mısır’da bir devrim gerçekleştiğini bu devriminde itici güç olarak “ekmek”, “sosyal eşitlik”, “özgürlük” ve “fikir hürriyeti” enstrümanlarını kullandıklarını kaydetti. Mısır’da askerin, bürokratın, iş adamının, herkesin kendine göre bir sistemi olduğunu dile getiren Shouman, “Mesela; iş adamlarının sistemi yolsuzluktu. Gençlik iyi eğitim alamıyor, iyi şartlarda işe giremiyor, geleceğe umutla bakamıyordu” dedi. Mısır’da şu anda ordu, siyasi partiler ve sokaktaki halkın otoriteyi eline geçirmek için mücadele ettiğini söyleyen Shouman, “Ancak Mısır halkı olarak bizler ordunun daha fazla politikanın içine girmesini istemiyoruz. Ordunun ülke topraklarını korumasını istiyoruz. Ülkemizde biz de Türkiye’nin son yıllarda attığı adımları atmak istiyoruz. Mısır’ın şu anda sosyal ve ekonomik zorlukları var. Eğer sosyal eşitlik olmazsa Mısır’da ikinci bir devrimi bekleyin, buna inanın. Biz Sudan örneğini istemiyoruz. Biz Türkiye’yi örnek almak istiyoruz. Ancak şundan emin olun ki, Yeni Mısır’ı inşa edeceğiz, bize dua edin. ABD bölgedeki petrol kazançlarını kaybetmek istemiyor. Türkiye, İran ve Mısır bölgede bir güç oluşturabilir. Ancak ABD bunu istemiyor” şeklinde konuştu.

 

Filistin için utanç duyduk Mısır’ın Filistin konusundaki tutumundan ve Gazze’ye uygulanan ambargodan Mısır halkı olarak rahatsız olduklarını söyleyen  Mostafa Shouman, “Halk olarak Mısır’ın bu tutumundan utanıyoruz. Bu kararlar halkın aldığı kararlar değil, yönetimin aldığı kararlar. Halk olarak biz her zaman Filistin’i destekliyoruz” dedi. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Moatamer Mohamed Amin ve Mostafa Shouman’ın dinleyicilerin sorularını da cevaplamasının ardından kendilerine birer hediye takdim ettiler.

Diğer Haberler