Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 20 Kasım 2013

ABONE OL

Türkiye ‘birlikte Yürüyor

Esenler Belediyesi’nin pilot ilçe olduğu "Birlikte Yürüyoruz" projesinin Türkiye lansmanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle gerçekleşti. Programda Esenler’deki engelli öğrencilerin filografi sanatıyla yaptıkları tablo da, Erdoğan’a hediye edildi.

Esenler Belediyesi’nin pilot ilçe olduğu “Birlikte Yürüyoruz” projesinin Türkiye lansmanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle gerçekleşti. Programda Esenler’deki engelli öğrencilerin filografi sanatıyla yaptıkları tablo da, Erdoğan’a hediye edildi.

Türkiye Beyazay Derneği tarafından başlatılan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile pilot ilçe seçilen Esenler Belediyesi, Başakşehir Belediyesi, Üsküdar Belediyesi ve Bağcılar Belediyesi işbirliği ile yürütülen “Birlikte Yürüyoruz” projesinin Türkiye lansmanı, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle yapıldı. Programla Türkiye, projenin görme engelli karakteri FATİ ile de tanıştı. Programa; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, Beyaz Ay Derneği Başkanı Lokman Ayva, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da katıldı.

YİNE DE KIRGIN DEĞİLİZ

“Birlikte Yürüyoruz” projesini anlatan sinevizyon gösterimiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan Beyaz Ay Derneği Başkanı Lokman Ayva, engelliler olarak hiçbir vatandaşa kızgın olmadıklarını belirterek “Hiçbir görevliye, yetkiliye asla kırgın değiliz. Her ne kadar yapılan araştırmalarda yüzde 70’den fazla insanımız engellilerle komşu olmak istemese de kırgın değiliz. Yüzde 80’den fazla insanımız aynı iş yerinde bizimle çalışmak istemese de kırgın değiliz. Yüzde 56’sı engelsiz çocuğu olan anneler engellilerle aynı sınıfta okutmak istemeseler de kırgın değiliz. Neden kırgın değiliz? Çünkü yüzde 98’i engellilerle nasıl iletişim kurulacağını bilmiyor. Nasıl selam vereceğini bilmiyor. Cevap verirsem nasıl karşılaması gerektiğini bilmiyor” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE İLK

Ayva’nın ardından programda pilot ilçe seçilen belediyelerin başkanları da konuşmalarını yaptı. İlk konuşmayı yapan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, projenin Türkiye’de ilk defa uygulanan bir proje olduğunu ifade ederek “Özürlüler adına yapılan birçok şey oldu. Türkiye’de pozitif ayrımcılık yapılması gereken gruplara yönelik özel bir koruması olan başbakanımız var. Bu manada şükrediyoruz” dedi.

100 BİN ÇOCUKLU TANIŞTIRDIK

Başkanlar adına ikinci konuşmayı Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu yaptı. Göksu, “Aslında bu proje kendisini engelsiz zannedenlerin engelini ortadan kaldırma projesidir” dedi. İnsana insan olarak bakılması gerektiğini ifade eden Göksu, FATİ ile bu amaca ulaşmaya çalıştıklarını kaydetti. “Bir yerel yönetici olarak elbette birlikte yürümek kelimesi geçerken, birlikte yürüyeceğimiz yolu engelsiz yapmak bizim görevimiz” diyen Göksu, engelli çocukların engelsiz arkadaşlarıyla aynı sosyal ortamda bulunmaları için çabaladıklarını söyledi. FATİ’yi Esenler’deki okullarda, sokaklarda ve alışveriş merkezlerinde misafir ettiklerini belirten Göksu, FATİ’yi 100 bin Esenlerli çocukla tanıştırdıklarını açıkladı.

ZİHİNLERDEKİ ENGEL KALKMALI

Üsküdar Belediye Başkanı Kara da, “Bizler sürekli yoldan kaldırımdan bahsediyoruz ki şunu görmek lazım; zihinlerdeki engeli kaldırmak çok daha zor. Öncelikle zihinlerdeki engeli kaldırmayı öğrenirsek ve engelli olmaya biraz yakınken, hayatımızı ve zihnimizi değiştirirsek birçok şeyin değişeceğini biliyoruz” şeklinde konuştu.

ONUR DUYUYORUM

Bağcılar Belediye Başkanı Çağırıcı ise “6 bin metrekare rehabilitasyon merkezi, 16 bin 500 metrekare engelliler sarayımızla ayda 1,5 milyon lira para harcamaktan onur ve mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum” diye konuştu. Belediye Başkanlarının yaptığı konuşmaların ardından Türkiye Beyazay Derneği Tiyatro Ekibi de, “FATİ ile Tanışmak” isimli tiyatro gösterisini sundular.

BİZE GÜVENİN

Programda söz alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, “Dünyada birkaç ülkede olan iş koçluğu sistemini devreye sokacağız. Engelli o işi öğrenene kadar biz onun başında olacağız. Bize güvenin. Arkamızdaki destek çok büyük. Başbakanımızın vizyonu ve çok büyük hanımefendi her zaman yanımızda” şeklinde konuştu.

HAYAL EDİLEMEYECEK MESAFELER KAT EDİLDİ

Programda son konuşmayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan yaptı. Erdoğan, “Günlük hayatın her alanındaki düzenlemelerde engelli insanları düşünmek artık toplumların gelişmişliğini bir ölçütü olarak kabul edildi” diyen Erdoğan, “Memnuniyetle belirtmem gerekir ki ülkemizde de 2005 yılında yürürlüğe giren Özürlüler Kanunu ile bu alanda devrim niteliğinde adımlar atıldı. En temel özelliği insan hakları ve fırsat eşitliğine dayalı, ayrımcılıkla mücadele eksenli bir sosyal politikanın çerçevesi belirlendi. Yardım değil hak eksenli politikanın uygulanması sonucunda eğitim, istihdam, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinde geçmişte hayal bile edilemeyecek mesafeler kat edildi. Hepsinden önemlisi bu süreçte engelli olmanın tek tek kişilerin değil toplumun sorunu olduğu, çözümünün de herkesin ortak çabasıyla mümkün olacağı anlaşıldı. Bu hususta toplumun tüm kesimlerinde ortak duyarlılık oluşmaya başladı. Ama tüm bu gelişmeler rağmen değişmeden kalan bir şey var. Değişmeyen, birbirimizi tanımamaktan kaynaklanan olumsuz yaklaşımlardır. Değişmeyen bir insanın neler yaşadığını anlamak konusundaki bilgi ve empati eksikliğidir. Değişmeyen tıpkı gözü açık ama gönül gözü kapalı olmaktır. Her toplumun sorunun da olduğu gibi engelli insanlarımızın hayatta karşılaştığı güçlüklerin çözümü için yasal düzenlemeler yapabiliriz. Uluslararası sözleşmelere imza atabiliriz. Yasaları uymayanlara ceza getirebiliriz. Bunların hepsi alınması gereken tedbirlerdir” diye konuştu.

FATİ, ERDOĞAN’LA TANIŞTI

Erdoğan, konuşmasının ardından “FATİ” karakteri ile tanıştı. Erdoğan’ın kendisine son 1 yıldır neler yaptığı ve önümüzdeki dönemlerde ne gibi faaliyetler yapmak istediği yönündeki sorularını da cevaplayan FATİ, sahnede yerini alan belediye başkanlarıyla da tek tek selamlaştı. Çalışmalar hakkında bilgi veren FATİ daha sonra Erdoğan’ın elini öptü. Emine Erdoğan, FATİ’yi sahneye getiren engelli çocukları da öperek uğurladı. Erdoğan ardından protokole plaketlerini de takdim etti.

ESENLERLİ ÖĞRENCİLERDEN ERDOĞAN’A HEDİYE

İlçelerinde düzenlenen resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren engelli öğrencilerin de ödüllendirildiği törende Esenler Resim Yarışması Birincisi Ressam Şevket Dağ İlkokulu öğrencisi Fatma Buse Timurtaş ve Kompozisyon Yarışması Birincisi Akşemsettin İmam Hatip Lisesi öğrencisi Hatice Koçak, ödüllerini Erdoğan’ın elinden aldı. Esenler Belediyesi Sanat Evi’nin (ESEV) engelli öğrencilerinin filografi sanatıyla yaptıkları tablo da Esenlerli öğrenciler tarafından Erdoğan’a hediye edildi. Program, toplu hatıra fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Diğer Haberler