Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Kasım 2014

ABONE OL

Türk Sineması’nın 100. Yılı Kutlanıyor

Milli Sinema mücadelesinin sembol ismi Yücel Çakmaklı, "Türk Sineması'nın 100. Yılı Etkinlikleri" kapsamında Esenler’de anılacak. Etkinlikte Yücel Çakmaklı’yı ve mücadelesini; Hülya Koçyiğit, Mesut Uçakan, Burçak Evren ve Bünyamin Yılmaz anlatacak.

Milli Sinema mücadelesinin sembol ismi Yücel Çakmaklı, “Türk Sineması’nın 100. Yılı Etkinlikleri” kapsamında Esenler’de anılacak. Etkinlikte Yücel Çakmaklı’yı ve mücadelesini; Hülya Koçyiğit, Mesut Uçakan, Burçak Evren ve Bünyamin Yılmaz anlatacak.

Milli Sinema’nın kurucusu Yücel Çakmaklı, Esenler Belediyesi Kültür Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Esenler Sanat Evi ile Sinefesto’nun düzenleyecekleri bir panel ile Esenler’de anılacak. Türk sinemasının önde gelen isimlerinden ünlü oyuncu Hülya Koçyiğit, Yönetmen Mesut Uçakan, Sinema Tarihçisi Burçak Evren ve TV Programcısı Bünyamin Yılmaz’ın konuşmacı olarak katılacağı panelin moderatörlüğünü ise Sinefesto.com Yayın Yönetmeni Abdulhamit Güler yapacak.

HÜLYA KOÇYİĞİT ANILARINI ANLATACAK

Yücel Çakmaklı ile “Zehra” ve “Diriliş” filmlerinde birlikte çalışan oyuncu Hülya Koçyiğit panelde Yücel Çakmaklı ile ilgili anılarını sinemaseverler ile paylaşacak.

Yönetmen Mesut Uçakan ve “Yücel Çakmaklı: Milli Sinemanın Kurucusu” kitabının yazarı, sinema tarihçisi Burçak Evren de Yücel Çakmaklı ile ilgili araştırmalarını ve onun milli sinema mücadelesini anlatacak.

UNUTULMAYAN FİLMLERİN AFİŞLERİ

Panel öncesinde “100 Yılın Unutulmazları Film Afişleri Sergisi” de sinemaseverlerin ziyaretine açılacak. Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlik, 20 Kasım Perşembe günü 13.00’da başlayacak. Ardından saat 14.00’da ise “Türkiye’nin Milli Sinema Mücadelesi: Yücel Çakmaklı” paneline geçilecek.

Türkiye’nin geçen 100 yıllık sinema tarihine damga vuran filmlerinin afişlerinden oluşan “100 Yılın Unutulmazları Film Afişleri” sergisi sinemaseverleri kimi zaman çocukluk günlerine kimi zaman ise yakın zamanın filmlerine götürecek. Sergi, 20 Kasım – 15 Aralık tarihleri arasında açık kalacak.

HERKES KATILABİLİR

Türk Sineması’nın 100. yılı dolayısıyla düzenlenen “100 Yılın Unutulmazları Film Afişleri Sergisi”nin açılışına ve “Türkiye’nin Milli Sinema Mücadelesi: Yücel Çakmaklı” paneline tüm sanatseverler ücretsiz olarak katılabilirler.

Diğer Haberler