Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Ekim 2015

ABONE OL

Türk Müziğinin Piyanosu Kanun

"Usta - Çırak Buluşmaları" programının konuğu Kanun Sanatçısı ve Bestekâr Göksel Baktagir, "Kanun, Türk müziğinin piyanosudur" dedi.

“Usta – Çırak Buluşmaları” programının konuğu Kanun Sanatçısı ve Bestekâr Göksel Baktagir, “Kanun, Türk müziğinin piyanosudur” dedi.

Kanun Sanatçısı ve Bestekâr Göksel Baktagir, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Usta – Çırak Buluşmaları” programında Esenlerli öğrencilerle bir söyleşi gerçekleştirdi. Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda Türk musikisinin önde gelen kanun sanatçılarından Göksel Baktagir, müzik deneyimlerini ve kanunun Türk müziğindeki yeri ve önemini anlattı.

TÜRK MÜZİĞİNİN PİYANOSU

Her enstrümanın icrası açısından kendine göre zorlukları olduğunu belirten Baktagir, “Kanuna başladığım zaman beni cezbeden durum ilk başlarda çıkardığı ses olmuştu. Diğer enstrümanlara ilk başladığınızda ilk sesler çok kötü gelir kulağa oysa kanunda ilk çıkardığım sesler beni mest etmişti. Ezgilerin flüt ve orgla tam anlamıyla çalınması ve seslendirilmesi mümkün değil. Bu gibi cihazlarda makamsal aralık olmadığı için seslendirmeler eksik kalabiliyor. Bu bakımdan bana göre kanun, Türk müziğinin piyanosu ” diye konuştu.

NEŞET ERTAŞ İÇİN ÇALDI

Sanatçı, söyleşinin ardından Türk Halk Müziği’nin unutulmaz isimlerinden merhum Neşet Ertaş için yazdığı “Garip” ve “Masum Aşk” adlı eserlerini Esenlerli öğrenciler için icra etti.

Diğer Haberler