Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Temmuz 2012

ABONE OL

Tüm Mahalleli Aynı Sofrada İftar Açtı

Esenler Belediyesi’nce düzenlenen “Konu Komşu İftardayız” programının gerçekleştirildiği son mahalle Oruç Reis oldu. Mahalle halkı omuz omuza hep birlikte oruç açıp, dua etti

Esenler Belediyesi’nce düzenlenen “Konu Komşu İftardayız”  programının gerçekleştirildiği son mahalle Oruç Reis oldu. Mahalle halkı omuz omuza hep birlikte oruç açıp, dua etti.

Esenler Belediyesi tarafından “Konu Komşu İftardayız”  sloganıyla düzenlenen programın ikincisi Oruç Reis Mahallesi’nde bulunan Mareşal Fevzi Çakmak İlk Öğretim Okulu bahçesinde gerçekleştirildi. On bir ayın sultanı Ramazan’ın manevi huzurunu yaşamak için bir araya gelen mahalle sakinleri, Esenler Belediyesi aracılığıyla bir araya geldikleri okul bahçesinde hep birlikte oruç açıp, dua etti.

“Konu Komşu İftardayız”   programına; AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri, Belediye Birim Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. İftar sonrasında bir konuşma yapan AK Parti İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan, on bir ayın sultanı, manevi iklimi yüksek olan Ramazan ayının hayırlı olmasını ve edilen duaların kabul olması temennisinde bulundu. Özkan, Esenler’de Ramazan’ın adeta bir festival havasında geçtiğini söyleyerek, başta Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu olmak üzere ekibine ve vesile olan herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Özkan’ın ardından konuşan AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Engin Güvenç ise; Ramazan ayının huzur, sağlık ve afiyetle geçmesi temennisinde bulunarak sözlerine başladı. Orucun manevi hazza ulaşmak için bizlere sunulan bir hediye olduğundan bahsederek konuşmasına devam eden Güvenç, “Biz paylaşmayı seven bir milletiz. Ramazan ayı da ekmeği, sevgiyi, birlik ve beraberliği paylaşmak için en iyi fırsat” diyerek konuşmasını tamamladı.

“SOFRAMIZI ŞEREFLENDİRDİNİZ

Güvenç’in ardından kürsüye gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu konuşmasına, “Konu Komşu İftardayız” sloganıyla düzenlenen bu iftarların yeni dostlukların kurulmasında ve komşuluk ilişkilerinin gelişmesinde çok önemli rol oynadığını hatırlatarak başladı. Göksu “Biz Esenler’de hayatı yeniliyoruz. Ramazan vesilesiyle de vatandaşlarımızın dostluk ve komşuluk ilişkileri üzerindeki tozları alarak onları yenilemek istiyoruz. Siz soframızı şereflendirdiniz Allah da sizi şereflendirsin” dedi.

BU ŞEHRİN EN ÖNEMLİ UNSURU KADINLAR

Ramazan ayı içinde düzenlenen projelerde en önemli hedefin kadın ve çocukların, Ramazan iklimini yaşayabilecekleri atmosferi oluşturmak, Ramazan’ın ruhuna ve ruhaniyetine ilişkin en önemli arzu ve isteklerini yerine getirmek olduğunu söyleyen Göksu, İslam dininde ‘Cennet annelerin ayağı altındadır’ sözlerini hatırlatarak devam ettiği konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Bu şehirde her türlü yatırımı yaparken önceliğimizi hanım kardeşlerimize vermemiz gerekiyor.  Çünkü bu şehrin en önemli unsuru sizlersiniz. Bu şehir sizlerin taleplerine göre dizayn edilirse, şehrin huzuru da yaşantısı da daha farklı olur. Biz de bu düşünceden yola çıkarak Oruç Reis Mahallemize içinde; yüzme havuzu, kreş, okuma salonları, sinema, meslek kurslarının yapılabileceği salonların ve genç kızların kına gecelerini yapabilecekleri kına salonun bulunduğu, sadece kadınların gelebileceği bir aile yaşam merkezi yapıyoruz”.

ORUÇREİS’DE BİLGE ÇOCUK EVİ YÜKSELECEK

Konuşmasını Oruç Reis Mahallesi’nde hayata geçirilecek olan projeleri anlatmaya devam ederek sürdüren Göksu,“Bilge Çocuk Evi” projesinin de yine bu mahalle de yükseleceği müjdesini verdi. Esenler’in en zeki çocuklarının bu evde eğitim alacağını açıklayan Göksu, Aksoy İlköğretim Okulu yanına yeni dersliklerin yapıldığını ve Oruç Reis’te spor salonu projelerinin de olduğunu hatırlattı.

Marmara Caddesi’nde İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan projeyle ilgili de bilgiler veren Göksu; “Marmara Caddesi’nde Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan kamulaştırma çalışması çerçevesinde yaklaşık 300 daireyi kaldırıyoruz. O daireler için Büyükşehir Belediye Başkanımız herkesin dairesine daire vereceklerine dair söz vermişti. Bu söz yerde kalmayacak. Başkanımız bizden arsa üretmemizi istemişti,  biz arsayı üreterek Büyükşehir Belediyemize verdik” dedi. 

Göksu, Kadir Gecesi’nde 10 bin hatim, 100 bin dua projesi için tüm Esenler halkını Dörtyol Meydanı’na davet ederek konuşmasını tamamladı.

BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE BİR RAMAZAN

Son konuşmayı AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır yaptı. ‘İstanbul’un en sempatik ilçelerinden biri’ dediği Esenler’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek konuşmasına başlayan Bozkır, rahmet ve bereket ayı olan Ramazan’ın Esenler’de birlik ve beraberlik içinde Ramazan’ın ruhuna uygun bir şekilde geçirildiğini gördüğünü ve bu tablodan çok etkilendiğini söyledi.

“HZ PEYGAMBER SONSUZ MERHAMET SAHİBİYDİ”

Konuşmaların ardından tasavvuf müziği ile devam eden program, Ömer Döngeloğlu’nun Peygamber Sevgisi ve Hz. Peygamberimizin merhametine ilişkin yaptığı konuşmasıyla sürdü. Ramazan ayının bizler için zengin bir hediye paketi mahiyetinde olduğunu hatırlatan Döngeloğlu, birçok önemli olayın Ramazan ayı içinde gerçekleştirildiğini ifade etti. Peygamberimizin sonsuz merhamet sahibi olduğunu anlatarak konuşmasına devam eden Döngeloğlu, herkesin Peygamberimizin merhametini öğrenmesi gerektiğine dikkati çekti. Döngeloğlu, başta aile içinden başlayarak herkesle iyi geçinmek gerektiğini ve attığımız her adımda kendimize Peygamber efendimizin hayatını örnek alarak yaşamamız gerektiğini hatırlatarak konuşmasını tamamladı.

Diğer Haberler