Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Ağustos 2012

ABONE OL

Tüm Fıkıh Kitapları Yansa Onları Tekrar Yazarım

Esenler Belediyesi’nce düzenlenen “Anadoluyu Mayalayanlar” programında Dörtyol Meydanı’nın konuğu Ali Ulvi Uzunlar’ın anlatımıyla Ali Haydar Efendi oldu. Uzunlar anlatımında, Ali Haydar Efendi’nin ilmi yönünün çok güçlü olduğuna dikkati çekti.

Esenler Belediyesi’nce düzenlenen “Anadoluyu Mayalayanlar” programında Dörtyol Meydanı’nın konuğu Ali Ulvi Uzunlar’ın anlatımıyla Ali Haydar Efendi oldu. Uzunlar anlatımında, Ali Haydar Efendi’nin ilmi yönünün çok güçlü olduğuna dikkati çekti.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen ve Ramazan boyunca Esenlerlilerin büyük bir beğeni ve ilgiyle takip ettikleri “Anadoluyu Mayalayanlar” programı her akşam Dörtyol Meydanı’nda sürüyor.   Alanında uzman kişilerin gönül erlerinin hayatlarını, kimsenin bilmediği yönlerini anlattığı keyifli sohbetler ilçe sakinlerinin yoğun ilgisiyle karşılanıyor. Bu kapsamda Ali Haydar Efendi’nin anlatıldığı programa;  TBMM Anayasa Komisyon Başkanı İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Birim Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ÖNEMLİ İSİMLERİ AĞIRLAMAK BİZİM İÇİN BÜYÜK ONUR

Programda ilk konuşmayı yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler’de gerçekleştirilen Ramazan etkinliklerini hatırlatarak başladığı konuşmasına, Esenler Dörtyol Meydan’da düzenledikleri “Anadoluyu Mayalayanlar” programına katılarak Ramazanın bereketini tümüyle yüreklerinde hisseden Esenlerlilere teşekkür ederek devam etti. Göksu, “ Bugün bu topraklarda nereye baktığınızda kendi inancınızın değerlerini görmek istiyorsanız inancınızın sembollerini görmek istiyorsanız onların bıraktığı izi süren insanları görüyorsunuz. Bugün Ali Haydar Efendi’nin en büyük talebeleri hepimizin çok iyi bildiği Mahmut Efendi Hazretleri. Talebe Mahmut Efendiyse hoca ne olur artık Allah bilir” diyerek böylesine önemli isimleri misafir etmenin büyük bir onur olduğuna dikkat çekti.

Başkan Göksu’nun ardından konuşan KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ise konuşmasına Esenler Dörtyol Meydanı ile ilgili olarak bayramdan sonra yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler vererek başladı. KİPTAŞ olarak kentsel dönüşümle ilgili çeşitli bölgelerde çalışmalar yaptıklarını da hatırlatan Yıldırım, “Bizim en önemli hassasiyetimiz, insanlarımızın yaşadıkları yerlerde, depreme dayanıklı, dönüşüme ve teknik şartlara uygun çalışmalar yaparak insanlarımızı ev sahibi yapmak” diyerek konuşmasını tamamladı.

ESENLERLİLER ÇOK YARDIMSEVER

Yıldırım’ın ardından konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca ise, Esenler halkının yardımseverliğinden bahsetti. Karaca, “Geçen yıl Somali’de Esenler vardı, Türkiye vardı. Bu sene Arakan’da gene Esenler var, gene Türkiye var. Bundan dolayı da sizlere ayrıca teşekkür ediyorum. Esenlerli olmanın aidiyetini iftar sofralarında yaşadığınız için yine teşekkür ediyorum, sizlere gıpta ediyorum” dedi.

TBMM Anayasa Komisyon Başkanı İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu ise, “Esenler Belediyemizin değerli başkanının gönül dostlarıyla ilgili böylesine önemli konularda bu insanları bu meydana çağırmış olması konusundaki duygusallığını ve hassasiyetini kutluyorum” diyerek Anadoluyu Mayalayanlar programıyla ilgili memnuniyetini dile getirdi.

ALİ HAYDAR EFENDİ’NİN EYLEMİ DE SÖYLEMİ DE HİÇ DEĞİŞMEDİ

Konuşmaların ardından Ali Haydar Efendi’yi anlatmak için söz alan Ali Ulvi Uzunlar konuşmasına, “Allah dostlarını bize hatırlatarak, onların hayatlarını bize sunarak, onların ideoloji ve yollarını bize öğretmiş oluyorlar, Allah hepsinden razı olsun” diyerek Başkan Göksu ve ekibine teşekkür ederek başladı. Uzunlar, Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de Peygamberlerin Allah dostlarından Salih kullarından birçoklarının da hayatlarını anlattığından bahsederek, “Sevgili Allah’ımız onların hayatını anlatırken birincisi yaşamış olduğu coğrafya ve sistemleri anlatır. Ve o Peygamber ve dostlarının o dönemdeki iktidarlara, ideolojilere ve o şartlardaki durumlara göre mücadelelerini anlatır. Onun için bizler Ali Haydar Efendi’nin hayatını anlayabilmek için önce onun yaşamış olduğu hayat dilimi ve zamanını iyi bilmemiz gerekiyor.” diyerek Ali Haydar Efendi’yi anlayabilmek için öncelikle onun yaşadığı zaman dilimine bakmak gerektiğini vurguladı. Her şey yolundayken insanları anlamanın çok zor olduğunu söyleyen Uzunlar, Ali Haydar Efendi’nin hiçbir koşulda değişmediğini ve hep aynı kaldığını vurguladı. Uzunlar “Ali Haydar Efendi de engebeli, hengâmeli tarihte iktidarların değişmesiyle, imkânlarını değişmesiyle değişmedi. Padişahın yanında ne idiyse zalim diktatörlerin yanında da söylemi de, eylemi de aynı olan bir Allah dostu olarak kaldı.” dedi.

İSLAM’DA DİN ADAMI YOKTUR

Ali Haydar Efendi’nin ilmi yönünün öne çıktığını söyleyen Uzunlar, Ali Haydar Efendi’nin Kur’an-ı Kerim ve şeriat ilimlerine vermiş olduğu önemi kendisinin; şayet dört mezhebin bütün fıkıh kitapları yansa onları tekrar yazarım” ifadesiyle dile getirdiğini söyleyerek dirayetli bir âlim olduğunu anlattı. “İslam’da din adamı yoktur. Dinine sahip çıkan insanlar vardır” diyen Uzunlar, “Görüyorum ki elhamdülillah sizlerde bu kategoriye giren, dinine sahip olan insanlarsınız” dedi. Uzunlar, din hakkında her bireyin üzerine düşen görevleri yerine getirerek din kardeşlerini hatalı davranışları için uyarmaları gerektiği konusunda telkinlerde bulunarak konuşması tamamladı.

Konuşmaların ardından Ömer Turan’ın şiir dinletisiyle devam eden program, halkın gösterdiği ilgiyle gece ilerleyen saatlere kadar devam etti.

Diğer Haberler