Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Ekim 2014

ABONE OL

Tüm Esenler Gözlenecek

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ilçenin her sokak ve caddesini güvenlik kamerası yerleştirecekleri sistemin hazır olduğunu, İçişleri Bakanlığı’nın kanuni zemini hazırlamasıyla bu projeyi başlatabileceklerini söyledi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ilçenin her sokak ve caddesini güvenlik kamerası yerleştirecekleri sistemin hazır olduğunu, İçişleri Bakanlığı’nın kanuni zemini hazırlamasıyla bu projeyi başlatabileceklerini söyledi.Esenler’in Huzur Toplantısı, Esenler Hükümet Konağı’nda, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz, belediye başkan yardımcıları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve emniyet amirlerinin katılımıyla gerçekleşti. Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz, Esenler’in asayişi konusunda toplantıda bulunanlara kısa bir brifing verdi.

TÜRKİYE’DE İLK OLACAK PROJEHuzur toplantısında Türk Telekom ile Esenler ile ilgili asayiş sorununu kökten çözecek devrim niteliğinde bir proje geliştirdiklerinin müjdesini veren Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler’de 1408 tane cadde ve sokağa kamera sistemi yerleştirerek, ilçenin tüm noktalarını 7 gün 24 saat emniyet birimlerinin anlık olarak izleyebileceğini açıkladı. Türkiye’de ilk olacak projenin detayları hakkında bilgi veren Başkan Göksu özetle şu bilgileri verdi: “ Projenin 6 milyon lira maliyeti var. Bu konuda İçişleri Bakanlığımız ile görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Kanunen de tüm yasal yollarını oluşturacağız. Bu projeyi devletimizle birlikte de yapabiliriz. Ancak eğer vatandaşlarımızın katkısı ile yaparsak çok hızlı bir şekilde hayata geçirebiliriz. Maliyet hesaplamalarına göre daire başına yıllık 72 lira düşmekte. Eğer bu proje hayata geçerse herkesin evinin değeri en az 20 bin TL artacak. Ayrıca Esenler Türkiye’nin en güvenli ilçesi olacak”.

GÜVENLİK KAMERASI ZORUNLUEsenler’de yapılan her yeni projeye artık 2 zorunluluk getirdiklerini ifade eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, bunlardan birinin klima sistemi, diğerinin iste güvenlik kamerası olduğunu dile getirdi. Bu iki ihtiyacı yerine getirmeyen hiçbir projeye ruhsat vermeyeceklerini belirten Başkan Göksu, bu çalışmaların esnaf ve ticarethanelere de uygulanacağını söyledi.

UYUŞTURUCU İLE SAVAŞEsenler İlçe Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz da ilçede son üç ayda yapılan çalışmalarla özellikle uyuşturucuya karşı savaş açtıklarını dile getirdi. Yılmaz “ Bizler polisimizi içeride değil sokakta tutmaya başladık. Polis sokaklarda olduğu sürece suçlu sokakta barınamaz. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 14 ekibimiz ile büyük yol kat ettik. 3 ay içerisinde uyuşturucudan 34 kişiyi yakaladık, bunlardan biri tutuklandı. Suç ile savaşmaya tüm kamu kurumlarımız ve STK’larımızın desteği ile devam ettiğimiz sürece sokaklarımız daha güvenilir hale gelecektir” dedi.

VATANDAŞA GÖREV DÜŞÜYORAsayişin sağlanması konusunda Esenler halkına da büyük görev düştüğünü belirten Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz, özellikle vatandaşların gördükleri olayı 155’i arayarak anında şikâyet etmelerini istedi. Bu konuda vatandaşların büyük çekince yaşadığını da belirten Yılmaz, “Vatandaşlarımız savcılıkla ifadeyle, mahkemeyle uğraşmamak için görgü tanığı olduğu olayı bize bildirmiyor, çekimser kalıyor. Bizler onlardan bu konuda yardım istiyoruz. Eğer suçun azalmasını istiyorsak anında müdahale şart. Vatandaşımıza düşen de, olaya hiç karışmadan hemen bizleri 155’ten aramak” şeklinde konuştu.

KURUMLAR ARASI BİRLİKTELİKToplantıya katılan herkese teşekkür eden Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal ise yapılan tüm çalışmaların Esenler’in huzuru için olduğunu söyledi. Kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve muhtarlara da büyük görev düştüğünü ifade eden Ünal, oluşturulacak birliktelik sayesinde çalışmaların çok daha düzenli yapılacağını ve güzel sonuç alınacağını dile getirdi.

Diğer Haberler