Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 24 Aralık 2012

ABONE OL

Tükendik Derken Akif’i Duyduk

Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu, “Tam tükendiğimiz bir dönemde Akif’in kükreyişini duyuyoruz” dedi.

Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu,  “Tam tükendiğimiz bir dönemde Akif’in kükreyişini duyuyoruz” dedi.Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Konferans Salonu’nda düzenlenen Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu’ydu. Bahadıroğlu, dinleyenlere ölümünün 76. yıldönümü sebebiyle Türk şair ve mütefekkiri Mehmet Akif Ersoy’u ve milli şairin örnek hayatını anlattı.  İlahiler eşliğinde başlayan programda konuşmasına “Mehmet Akif Ersoy mahzun bir şairdir ve insanın ihtiyacı olan şeyleri kaleme almıştır” diyerek başlayan Bahadıroğlu, Akif ve onun gibi insanlardan öğrenmemiz gereken çok fazla noktanın olduğunu belirterek devam etti. Çocuklarımızı Mehmet Akif  Ersoy’un anne babası kadar iyi yetiştirmemiz gerektiğini söyleyen Bahadıroğlu, “Çocuklar annelerinin aynasıdır” dedi.  Anne babaların çocuklara ilham olacak davranışlar sergilemesinin önemine dikkat çeken Bahadıroğlu, çocukların öğüt verilerek değil, örnek olunarak yetiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. VATAN AŞIĞIYDI

“Akif, âlim bir insandı” diyen Bahadıroğlu, milli şairin çeşitli diller bildiğini söyleyerek “O’nun kimliği, kişiliği bildiği dillerde değil, o dillerle ne söylediğindedir” dedi. Mehmet Akif Ersoy’un vatan sevgisine de değinen Bahadıroğlu, İstiklâl Marşı’nın yazıldığı dönemi hatırlatarak, “Tam tükendiğimiz bir dönemde Akif’in kükreyişini duyuyoruz” dedi.Bahadıroğlu, Mehmet Akif Ersoy’un şehitlik mertebesine verdiği öneme de dikkat çekerek, Akif’in şehitliği çok iyi kavrayan şairlerden olduğunu ifade etti. Milli şairin şiirlerinden dizelerle O’nun vatan sevgisini ve örnek kişiliğini anlatan Bahadıroğlu, “Allah bu milleti bayraksız, ezansız bırakmasın” diyerek sözlerini noktaladı. Esenler Belediyesi Fen İşleri Müdürü Nihat Karataş’ın Yavuz Bahadıroğlu’na çiçek takdim etmesiyle sona eren programın ardından Bahadıroğlu, çıkışta Esenlerli vatandaşlar için kitaplarını da imzaladı.

 

Diğer Haberler