Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 8 Ağustos 2012

ABONE OL

Tuğrul İnançer’in Dilinden Muzaffer Ozak

Esenler Belediyesi’nce Dörtyol Meydan’da düzenlenen Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Anadoluyu Mayalayanlar” programında Esenler’in son konuğu Ömer Tuğrul İnançer’in anlatımıyla Muzaffer Ozak oldu.

Esenler Belediyesi’nce Dörtyol Meydan’da düzenlenen Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Anadoluyu Mayalayanlar” programında Esenler’in son konuğu Ömer Tuğrul İnançer’in anlatımıyla Muzaffer Ozak oldu.

Yüzyıllar boyunca toplum üzerinde etkili olmuş manevi üstünlüklere sahip gönül mimarlarının Ramazanın birinci gününden itibaren Esenler Dörtyol Meydanı’nda ağırlanmasına vesile olan “Anadoluyu Mayalayanlar” programında son olarak Muzaffer Ozak anıldı. Programa; TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Volkan Bozkır, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Engin Güvenç, AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Birim Müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

ANADOLUYU MAYALAYANLAR ESENLER SOKAKLARINDA DEVAM EDECEK

Esenler Dörtyol Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikler, çocukların ilgi ile takip ettiği çocuk animasyonları ile başladı.  Anadolu topraklarında iz bırakan gönül eri Muzaffer Ozak’ın hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterimiyle devam eden programda konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Dörtyol Meydan’da her akşam başka bir gönül erini ağırladıklarını anlattı. Göksu konuşmasına şu şekilde devam etti; Öyle insanlar vardır ki; çağlayan gibidirler. Etrafına bereket verir her gittiği yeri bereketlendirdiği gibi her gitti yerde akan ırmaklar gibi her karış toprağı yeşertirler, yeşerttikleri gibi de ruhları diriltirler. Toprağı, suyu bereketlendirirler, hayatı bereketlendirirler ve ruhu diriltirler. Onların tasarrufları vardır gönüllere hükmeden, onların bakışları vardır yüreklere hükmeden, onların selamları vardır gönülden alınır gönülden verilir. İşte bugün o gönül erlerinden birisi olan Muzaffer Ozak’ı burada misafir ediyoruz. Bizim gönül dünyasındaki seferberliğimiz, yolculuğumuz Ramazanın başında başladı, sonuna kadar sürecek. Ramazandan sonra da Esenler’in sokaklarında bu gönül yolculuğuna devam edeceğiz”Başkan Göksu’dan sonra konuşan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Volkan Bozkır ise, Ramazan ayını Esenler’de doya doya yaşadıklarını ifade ederek; “Sanırım Ramazan bittikten sonra içimizde bir boşluk hissedeceğiz.” dedi.

OZAK İNSANLARLA İÇ İÇE OLMAYI SEVERDİ

Konuşmaların ardından Ömer Tuğrul İnançer’in dilinden “Anadoluyu Mayalayanlar” programıyla Esenler’in misafiri olan Muzaffer Ozak, anlatıldı. İnançer, Muzaffer Ozak’ın hayatıyla ilgili biyografik bilgilere ansiklopedi ve kitaplardan ulaşılabileceğini, bu nedenle de kendisinin Ozak’la ilgili olarak daha çok anılarını anlatacağını açıklayarak konuşmasına başladı. Muzaffer Ozak’ın insanlarla iç içe olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen İnançer, Hoca efendiyle ilgili bir anısını şöyle anlattı; “ Hoca efendi bazen otomobile değil minibüse binerdi. Nedenini sorduğumuzda ise bize, ‘Ben normal kardeşlerimin minibüslerde neler çektiğini yaşamalıyım. Ahalinin neler çektiğini bende bilmeliyim ki, dua ederken daha müessir olsun!’ diye bizlere cevap verirdi”

OZAK’IN HİTABETİ ÇOK GÜÇLÜYDÜ

Efendi Hazretlerinin hitabetinin çok güçlü olduğunu söyleyerek Hocaefendi ile ilgili anılarını anlatmaya devam eden İnançer; “ Efendi Hazretlerinin hitabeti çok başka türlüydü. Resulallah Aleyhisselatu Vesselam buyuruyorlar ki, ‘Bana az kelime ile çok mana ifade etmek ihsan olundu.’ Bu Resulallah Efendimizin fiili mucizelerinden birisiydi. Uzun konuşmazdı. Az konuşarak çok şey anlatırdı. Az konuşup çok söylemek marifettir.  Muzaffer Efendi de böyle bir marifete sahipti. Son zamanlarında Beyazıt’ta Kapalıçarşı’ya girerken Camili Han denilen bir hanın camiinde Cuma hutbesine çıkardı. Yarım saatlik hutbe içinde biz hem ağlar hem gülerdik: şaka ile bize birçok hakikati öğretirdi” diyerek konuşmasını tamamladı.

ESENLERLİLER AHMET ÖZHAN’LA COŞTU

Büyük bir dikkatle “Anadoluyu Mayalayanlar” programını dinleyen Esenler halkı,  ardından sevilen sanatçı Ahmet Özhan’ın verdiği tasavvuf müziği konseri ile keyifli dakikalar geçirdi. Ahmet Özhan Esenler’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek; “Bu güzel geceyi bize armağan eden başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Diğer Haberler