Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Nisan 2017

ABONE OL

Tüfenkci Esenler Esnafıyla Buluştu

Esenler esnafıyla buluşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile çift başlılıkların, sistem arızalarının giderileceğini söyleyerek, "Sistem arızaları nedeniyle bu ülkenin insanının sermayesi, enerjisi, çabası boşa gitmesin" dedi.

Esenler esnafıyla buluşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile çift başlılıkların, sistem arızalarının giderileceğini söyleyerek, “Sistem arızaları nedeniyle bu ülkenin insanının sermayesi, enerjisi, çabası boşa gitmesin” dedi.

Esenler esnafı, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katıldığı bir toplantıda bir araya geldi. Esenler Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda esnafın istekleri, sorunları ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin esnafa getireceği katkılar konuşuldu.

Programda ilk konuşmayı yapan Esenler Esnaf Odası Başkanı Şükrü Şahin, “Sayın bakanımız küçük esnafın derdini kendi derdi gibi bilip, gecesini gündüzüne katarak yoğun bir şekilde çalışıyor. Türkiye’nin dört bir tarafında yoğun programları olmasına rağmen bugün Esenler esnafının sorunlarını dinlemek üzere Esenler’e gelen sayın bakanımıza kıymetli vaktini ayırdığı için Esenler esnafı olarak çok teşekkür ederiz” dedi.

İNSANIN HAYATIYLA MİLLETİN KARARI BENZERDİR

İnsanın karar verme sürecinin önemine değinen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da, “İnsan karar verdiğinde tarihe geçebilir ya da bir karar verip tarihten silinebilir. Milletler için de bu böyledir. İnsanın hayatıyla milletin kararı, aynı çizgide yürür. Biz o kadar hassas bir coğrafyada yaşıyoruz ki, uyanık olmadığımız zaman büyük bir risk altındayız. İnsanlığın en çok ihtiyaç duyduğu, insanlığın bir medeniyet inşası anlamında en çok beklentisinin olduğu bu süreçte, bu insanlığın yaşam havuzunda en önemli iksiri olabilecek bir coğrafyanın en önemli kontrol gücünü Allah bize vermiş” ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE’NİN ÜSTÜNE OYNUYORLAR ÇÜNKÜ…

Türkiye’ye yapılan çeşitli operasyonların nedenlerini açıklayan Göksu, “Bu operasyonlar, bizim bir adım daha ileri gitmemize mani olmak için yapılıyor. Bu operasyonlar ne için yapılıyor? Çünkü ilki, biz dünyanın en önemli enerji koridoruyuz. İkincisi, dünyada ekonominin ekseni değişirken ve bu eksen üzerinde bu toprakları eksen üzerine dahil etmeyen Avrupa’ya karşı ekonomisi büyüyen bir ülkeyiz. Üçüncü olarak da, dünyada bizi rakip olarak gören ve bu toprakları kendi sömürgesi yapmak istemiş Avrupa küçülürken bizim nüfusumuz artıyor ve insan kaynakları olarak büyüyoruz. Savunma sanayimizin yüzde 60-65’i yerli üretime girmiş ve biz dünyada silah alan ülke konumundan silah satan ülke konumuna gelmişiz. Bir de bunların üstüne her zaman sömürge olmaktansa şehadet şerbetini içmeyi göze alacaksınız, Haçlı orduları da sizi rahat mı bırakacak? 40 yıl bizi PKK ile sonra IŞİD’le ve FETÖ ile uğraştırdılar. Baktılar ki taşeronlarıyla işi başaramadılar, patronlar olarak bizzat devreye giriyorlar” diye konuştu.

ÇİFT BAŞLILIKLARIN FATURASINI BİZ ÖDEDİK

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile çift başlılıkların sistem arızalarının giderileceğini söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Esnaf ve sanatkar kardeşlerimizden gelen taleplere duyarlı bir başbakanımız, kabinemiz var. Cenab-ı Allah onlardan razı olsun. Değerli kardeşlerim bizler istiyoruz ki, esnafı büyütüp tüccar yapalım, tüccarı büyütüp sanayici yapalım, sanayiciyi büyütüp ihracatçı yapalım. İhracatçıyı da dünya devleri arasına sokalım istiyoruz. Onun için de Türkiye olarak daha fazla çalışmamız, daha fala üretmemiz, daha fazla istihdam sağlamamız, daha fazla ihracat yapmamız lazım. Biz bunun için yeni bir sisteme geçiyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiyoruz. Maksadımız ne? Daha fazla iş üretelim, daha fazla aş üretelim, daha fazla gencimize iş bulalım diye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiyoruz. Derdimiz işimizi büyütmek, derdimiz ekmeğimizi büyütmek, derdimizi aşımızı büyütmek, derdimizi Türkiye’yi büyütmek. Biz, ‘sen, ben’ kavgalarından, sistem arızlarından çok çektik. Esnaf kardeşlerim bunun en yakın şahidisiniz. Bizlerin enerjisini, gücünü; sizlerin sermayesini hep boşa harcadılar. Çift başlılıkların, sistem arızalarının tamamını kim ödedi? Benim esnaf kardeşlerim ödedi, milletimiz ödedi, işçimiz ödedi, sanayicimiz ödedi. Bu faturayı hep beraber ödedik. İstiyoruz ki, bundan sonra sistem arızaları nedeniyle bu ülkenin insanının sermayesi, bu ülkenin insanının enerjisi, bu ülkenin insanının çabası boşa gitmesin. Eğer biz bu gücü, bu enerjiyi Türkiye’nin kalkınmasında kullanırsak, bir Türkiye daha oluştururuz. Nitekim, baktığımız zaman, Türkiye koalisyonlarla yönetildiği zaman hep eksik büyümelerde kalmış ya da çok küçük büyümelerle idare etmiş. Ama biz istiyoruz ki; artık Türkiye hızlansın, Türkiye daha fazla üretsin” şeklinde konuştu.

YENİ SİSTEM ESNAFIN, SANAYİCİNİN ÖNÜNÜ AÇACAK

“Cumhuriyet kurulduğundan bu yana tek başına iktidarla yönetilseydik, şu andaki 11 bin dolar olan milli gelirimizi 22 bin dolarlara çıkartmış olacaktık” diyen Tüfenkci, “Bu şu demektir; Türkiye bir Türkiye daha olacaktı. Ama baktığımız zaman AK Parti olarak 3 bin dolarlarda olan milli gelirimizi 11 bin dolarlara çıkardık. İktidara geldiğimizde ihracatımız 33 milyar dolardı şimdi 145 milyar dolar. Şuna inanın, Türkiye’nin potansiyeli bunun çok çok üzerinde. Ama sistemi öyle kurgulamışlar ki, sistem sürekli arıza üretiyor. Biz istiyoruz ki; esnafımızın, sanayicimizin önünü açalım. Evet biz esnafımıza bir çok şey yaptık. Örneğin esnaf ve sanatkarlar lehine vergi mevzuatında değişiklikler yaptık. Ama yetmez dedik, sıfır faizli kredileri hayata geçirdik. Burada bir takım sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Bankalar almış oldukları komisyonlarla maliyet çıkartıyorlar. İnşallah bunu da görüşmelerle kısa zamanda çözmüş olacağız” diye konuştu.

Diğer Haberler