Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Mayıs 2011

ABONE OL

“topla gel”de hasat günü

Esenler Belediyesi’nce “Kapakları topla gel, kalmasın engel” sloganıyla yürüttüğü kampanyaya pet şişe kapağı toplayarak destek veren Türkiye’nin dört bir köşesinden toplam 31 okul ve kuruluşun temsilcisine tekerlekli sandalyeleri, Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu tarafından verildi.

Toplayıp geldiler sandalyeleri aldılar

Esenler Belediyesi’nce “Kapakları topla gel, kalmasın engel” sloganıyla yürüttüğü kampanyaya pet şişe kapağı toplayarak destek veren Türkiye’nin dört bir köşesinden toplam 31 okul ve kuruluşun temsilcisine tekerlekli sandalyeleri, Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu tarafından verildi.

Esenler Belediyesi’nin “Kapakları topla gel, kalmasın engel” sloganıyla yürüttüğü pet şişe kapağı toplama kampanyasına destek çığ gibi büyüyor. Esenler Belediyesi, sadece Esenler ve İstanbul’dan değil, Türkiye’nin 4 bir köşesinden kampanyaya destek veren çevreciler için, Çevre Haftası kutlamaları kapsamında bir program düzenledi. Hakkı Başar Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen programa, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuztürk, Esenler Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan ve “Kapakları topla gel, kalmasın  engel” kampanyasına Şanlıurfa, Karabük, Diyarbakır, Çanakkale, Aksaray, Artvin, Ankara, Samsun, Sivas, Yozgat, Şırnak, Tekirdağ, Rize, Antalya ve Hatay’dan destek veren çeşitli okul ve kurumların temsilcileri ile ilçede eğitim- öğretim gören öğrenciler katıldı. Programda salonu tıklım tıklım dolduran öğrenciler, illüzyonist ve jonglör gösterileriyle eğlenirken; üzerlerine giydikleri “Ben çevreciyim” yazılı tişörtleriyle de dikkat çekti. Programın açılış konuşmasını yapan Esenler Milli Eğitim Müdürü Ercan, Esenler Belediyesi’nin çevre konusunda yaptığı çalışmaları hatırlatarak, özellikle geri dönüşüme verdiği öneme dikkat çekti. Her yıl öğrencilere kitap dağıtan hükümeti hatırlatan Ercan, Esenler Belediyesi’nin de geri dönüşüm yoluyla ilçedeki öğrencilere ücretsiz defter dağıttığını hatırlattı. Ercan’ın konuşmasının ardından Esenler Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından “Geri dönüşüm” adlı tanıtım filmi gösterildi.

Yurtdışından bile destek var

Filmin ardından kürsüde bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu  kampanyaya destek veren herkese teşekkür ederek, Esenler Belediyesi’nin çevre konusunda yaptığı çalışmalara ilçe halkının da destek vermesiyle Esenler’de çevre konusunda hassasiyetin ve duyarlılık bilincinin arttığını söyledi. “Maalesef, insanlık kendi eliyle kendi geleceğini yok ediyor” diyen Göksu, “Bizlere düşen görev insanlığın bu gidişatıyla ilgili onlara dur diyerek çocuklarımızı aktif olarak çevre etkinliklerine katmaktır” dedi. Esenler Belediyesi’nin başlattığı “Kapakları topla gel, kalmasın engel” kampanyasını anlatarak konuşmasına devam eden Göksu, kampanyaya sadece Eseneler değil, Türkiye’nin farklı yerlerinden de desteklerin geldiğini vurgulayarak , “ Bu kampanyaya katılarak bizleri motive eden,  heyecanımıza heyecan katan Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay, Karabük, Almanya, İngiltere ve Fransa’dan kapaklar gönderen dostlarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Hedef, 250 sandalye

Göksu, kampanya kapsamında 1 yıl içinde 100 tekerlekli sandalye vermeyi hedeflediklerini; ancak kampanyaya verilen destek sonucu yılın ilk yarısında 139 sandalyeye ulaştıklarını belirtti. Yılsonuna kadar toplam 250 adet tekerlekli sandalyeyi engelli vatandaşlara ulaştırmak istediklerini ifade eden Göksu, “Onların hayata daha iyi bakabilmesi için 250 sandalyeyi engelli kardeşlerimize teslim edeceğiz” dedi. Göksu, tüm kamuoyunda yankı bulan kampanyaya verdiği destek için ATV Televizyonu’na ve ekranların sevilen ismi Esra Erol’a da teşekkür ederek, 3G bağlantısıyla sağlanan canlı yayında kendisine takdim edilmek üzere ekip arkadaşlarına plaket verdi.

Dereceye girenlere ödül

Göksu’nun konuşmasının ardından program, pet şişe kapak kampanyasına destek veren kurum ve kuruluşların temsilcilerine plaketlerinin takdim edilmesiyle devam etti. Toplam 46 adet plaketin sahiplerine verildiği programda, Esenler’de eğitim veren okulların katıldığı  çevre konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri  verildi. Programda gürültü kirliliğini önlemeye yönelik ilçedeki okullar arasında düzenlenen “En Sessiz Okul” ödülleri de sahiplerini buldu.

Geri dönüşüm sergisine büyük ilgi

Programda Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu ile Fatih İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından hazırlanan geri dönüşümden sağlanan eşyaların yer aldığı stantlar da programa katılanlar tarafından büyük beğeni gördü. Stantları beraberindeki ekiple beraber gezen Başkan Göksu da atık pet şişelerden, kumaşlardan, yoğurt kaplarından ve eski CD’lerden yapılan saatleri, kalemlikleri, çerçeveleri, tokaları, mandalları ve çeşitli süs eşyalarını meraklı bakışlarla inceledi.

Diğer Haberler