Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 15 Haziran 2016

ABONE OL

Tokat’ta Doğup Anadolu’yu Mayaladılar

Esenler'de Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen Anadolu'yu Mayalayanlar programında Tokat doğumlu iki büyük gönül sultanı anıldı. Mehmet Emin Tokadi ve Hayreddin Tokadi Hazretlerini, Tokatlı ilahiyatçı-yazar Ömer Döngeloğlu anlattı.

Esenler’de Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen Anadolu’yu Mayalayanlar programında Tokat doğumlu iki büyük gönül sultanı anıldı. Mehmet Emin Tokadi ve Hayreddin Tokadi Hazretlerini, Tokatlı ilahiyatçı-yazar Ömer Döngeloğlu anlattı.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen Anadolu’yu Mayalayanlar programında gönül sultanları anılmaya devam ediliyor. Dörtyol Meydanı’ndaki etkinlik alanında gerçekleştirilen programa; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri katıldı.

ANADOLU’YU MAYALAYANLAR ÇOK İYİ BİR CEVAP

Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan program, Tokat’ta doğan iki büyük İslam alimi; Mehmet Emin Tokadi ve Hayreddin Tokadi Hazretlerinin hayatlarını anlatan sinevizyon gösterimi ile devam etti. Konuklara Anadolu’nun iki büyük gönül sultanını anlatan ilahiyatçı-yazar Ömer Döngeloğlu, Esenler Belediyesi’nin düzenlediği ve toplum üzerinde önemli izler bırakan gerçek kahramanların anlatıldığı Anadolu’yu Mayalayanlar programının bazı kesimlere çok iyi bir cevap olduğunu söyledi.

Osmanlı döneminde en çok evliyanın sırasıyla İstanbul, Konya ve Kastamonu’da yaşadığına dikkat çeken Döngeloğlu, “Hayreddin Tokadi Hazretleri, Sultan II. Beyazıt, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman gibi üç büyük Osmanlı padişahı döneminde yüz yıl yaşamış büyük bir gönül dostudur. Mehmet Emin Tokadi Hazretleri de, gerçek bir alimdi. İstanbul velilerinin büyüklerindendi” diye konuştu.

GÖNÜL SULTANLARINI ANMAK VEFA BORCUMUZ

Zaman zaman yağan yağmur ve serin havaya rağmen Dörtyol Meydanı’nı dolduran vatandaşlara seslenen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da , “Biz, bu meydanda bir taraftan Anadolu’yu mayalayanları misafir ederken diğer taraftan din mahzunlarını da anıyoruz. Tarihimizin son dönemlerinde bu toplumun değerleri ile, dini ile, kutsalları ile çok mücadele edildi. Bu değerlerimizi ayakta tutabilmek seferber olan gönül sultanlarımız zaman zaman siyasilerimiz oldu, zaman zaman mutasavvıflarımız oldu. Bu toprakları mayalayanları anmayı vefa borcu olarak görüyoruz. Etkinliklerimiz ile bu borcumuzu bir nebze de olsa ödemeye çalışıyoruz” dedi.

Dörtyol Meydanı’ndaki Ramazan programı, Başkan Göksu’nun konuşmasının ardından sanatçı Ammar Acarlıoğlu’nun konseri ile devam etti. Sevilen şarkılarının yanı sıra ilahiler de seslendiren Acarlıoğlu’na zaman zaman Esenlerliler de eşlik etti.

Diğer Haberler