Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Ekim 2018

ABONE OL

Tiyatro Öğrencileri Ustalarını Andı

Esenlerli öğrenciler, "Önderlerin İzinde" programı kapsamında tiyatro sanatçısı, yazar ve şair Hasan Nail Canat'ı, vefatının 14. yılı dolayısıyla mezarı başında dualarla andı.

Esenlerli öğrenciler, “Önderlerin İzinde” programı kapsamında tiyatro sanatçısı, yazar ve şair Hasan Nail Canat’ı, vefatının 14. yılı dolayısıyla mezarı başında dualarla andı.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Önderlerin İzinde” programıyla toplumda iz bırakmış gönül mimarları kabirleri başında dualarla anılmaya ve onlara vefa gösterilmeye devam ediliyor. Program kapsamında, geleneksel tiyatroya gönül veren ve “Sanat Hakk içindir” felsefesinden hareketle, dini, ahlaki ve sosyal eksikleri yazıp yönettiği ve oynadığı eserlere taşıyan Canat, vefatının 14. yılında, Eyüp Mezarlığı’nda bulunan kabri başında dualarla anıldı.

İNANDIKLARINI OYNADI, İNANDIKLARINI YAŞADI

Esenler Sanat Evi (ESEV) tiyatro kursu öğrencileriyle birlikte Hasan Nail Canat’ı mezarı başında anan sanatçı Abdülbaki Kömür, Canat’ın sanatçılığının ötesinde insanlığıyla ve sanatın nerde, nasıl icra edilmesi gerektiğini insanlara öğretmesi açısından önemli birisi olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“Hasan ağabey büyük sanatçıydı ama popüler değildi. Popüler olmamasının sebebi ise oynayacağı oyunda insani değerler yoksa ya da o oyunda insani değerlere aykırı bir durum söz konusuysa Hasan ağabeye milyarlar da verseniz oyunda oynamazdı. Ekonomik sıkıntılar çekmesine rağmen, sanatından ve duruşundan asla taviz vermedi. Siz de ne olursanız olun, asla duruşunuzdan ödün vermeyin. Değerlerinize aykırı bir davranış biçimi sizden istendiğinde duruşunuzu sabit kılın. Hasan ağabey tiyatrocuydu, bu meslekteki insanlar rol yapar ama Hasan ağabey asla rol yapmadı. Evinde ne ise, sokakta, camide ne ise, sahnede de öyleydi. İnandıklarını oynadı, inandıklarını sergiledi, inandıklarını yaşadı.”

Diğer Haberler