Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Mart 2015

ABONE OL

Tırnak Yeme Diyip Geçmeyin!

Esenler Belediyesi'nin hayata geçirdiği "Miniğimi Tanıyorum" projesi kapsamında verilen seminerde konuşan Psikolog Yasin Eksen, "Tırnak yeme kişilik olarak hassas ve sinirli çocuklarda daha sık görülür" dedi.

Esenler Belediyesi’nin hayata geçirdiği “Miniğimi Tanıyorum” projesi kapsamında verilen seminerde konuşan Psikolog Yasin Eksen, “Tırnak yeme kişilik olarak hassas ve sinirli çocuklarda daha sık görülür” dedi.

Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Miniğimi Tanıyorum” adlı proje kapsamında gerçekleştirilen veli bilgilendirme seminerleri devam ediyor. Son olarak Cumhuriyet İlkokulu’nda düzenlenen “Davranış Problemleri” konulu seminerde, çocuklarda parmak emme ve tırnak yeme sorunları hakkında bilgi verildi.

YÜZDE 80’DE GÖRÜLÜYOR

Psikolog Yasin Eksen tarafından verilen seminerde, çocukların sakinleşmek, zevk almak veya bir ihtiyacını gidermek için parmaklarını emebileceğini söyledi. Parmak emmenin çocukların yüzde 80’ninde görüldüğünü belirten Eksen, “Çocuklar büyüdükçe parmak emmeyi bırakırlar. İlkokul çağındaki çocukların parmaklarını emmesi bile problem değildir. Büyümesini engellemez. Ancak 7 yaşından sonra da parmaklarını emmeye devam ediyorsa bir uzmana müracaat etmek gerekir” dedi.

ZAMAN VERİN

Tırnak yemenin kendini gergin hisseden çocuklarda görüldüğüne dikkat çeken Eksen, “Tırnak yeme kişilik olarak hassas ve sinirli çocuklarda daha sık görülür. Tırnak yiyen çocukların genellikle ailelerinde de tırnak yiyenlere rastlanmaktadır. Tırnak yiyen çocuklarda öfke, kaygı, özgüven eksikliği gibi problemler gözlenir. Anne babalar çocuklarının tırnak yediklerinde gözlem yapmalı, kesinlikle eleştirmemeli ve kıyas yapmamalı. Ebeveynler çocuklarının tırnak bakımını üstlenmeli ve alışkanlığını yenmesi için zaman vermeli ” diye konuştu.

Diğer Haberler