Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 1 Haziran 2021

ABONE OL

TEL KIRMA NAKIŞI MAHARETLİ ELLERDE HAYAT BULDU

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Tel Kırma Kursu yetenekli kadınlarımıza kapılarını açtı. Geleneksel kültürün zarif tekniklerinden biri olan tel kırma, Esenlerli hanımların ellerinde sanat eserine dönüşüyor.

Kültürel mirasımızın önemli örneklerinden biri olan tel kırma, günümüzde fantezi ve abiye kıyafetlerde, çantalarda, kına örtüleri, mevlit örtüleri, şal, pano, fular, küçük keseler, abajurlar, ayakkabı ve terlik, çeyiz sandıkları dahil farklı alanlarda kullanılabilen bir nakış işleme çeşidi olarak biliniyor.

GELENEKSEL SANATA YOĞUN İLGİ

Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından, kadın çalışmaları kapsamında düzenlenen “Tel Kırma”  kursu, Esenlerli kadınlarımızın yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Esenler Halk Eğitim Merkezi usta öğreticileri eşliğinde verilen eğitime, pandemi nedeni ile sınırlı sayıda öğrenci alındı. 2021 yılında başlatılan geleneksel el sanatları dahilinde 30 Mart 2021 tarihinde başlayan eğitimin ilki 25 Mayıs 2021 tarihinde sonlandı. Eğitimin ardından kursiyerler MEB onaylı katılım sertifikalarını aldı.

Kurs sonunda tel kırma işlemesini öğrenen kadınlarımız ise ürünlerini nar.ist sitesinde satışa sunarak aile ekonomisine katkıda bulunabilecekler.

2. DÖNEM KURSLARI BAŞLADI

Tel Kırma kursunun yeni eğitimleri ise 1 Haziran-8 Temmuz tarihleri arasında yapılıyor. Kursiyerler hafta içi Salı-Çarşamba-Perşembe günleri saat 10:00-16:00 saatlerinde katılabiliyor. Her 6 haftada bir açılan kurs başvuruları yıl boyunca devam edecek. Yeni başvuru tarihi 1-8 Temmuz arası olarak belirlendi.

Eğitim yeri: Yavuz Selim Mahallesi, Nar Projesi Ofisi

Kayıt ve bilgi için: 0506 860 70 07

Diğer Haberler