Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 9 Şubat 2017

ABONE OL

Tekstilkent-mecidiyeköy 2018’de 22.5 Dakika

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı'nda Akşemsettin-Veysel Karani İstasyonu TBM çıkışı programına katıldı. 2018 yılında hizmete açılması planlanan metro hattı ile Tekstilkent'ten Mecidiyeköy'e 22,5 dakikada gidilecek.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nda Akşemsettin-Veysel Karani İstasyonu TBM çıkışı programına katıldı. 2018 yılında hizmete açılması planlanan metro hattı ile Tekstilkent’ten Mecidiyeköy’e 22,5 dakikada gidilecek.

Bağcılar-Kabataş arası yolculuk süresini 31,5 dakikaya indirecek Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Hattın Akşemsettin-Veysel Karani İstasyonu TBM çıkışı, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun da katıldığı bir programla yapıldı.

TBM çıkış töreninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun yanı sıra Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta eşlik etti.

HEDEF: BİN KİLOMETRE RAYLI SİSTEM

Törende basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Kadir Topbaş, “Şu anda yerin 35 metre altındayız. Bütün metro hatlarımızda on binlerce insan gayretle çalışıyor. Şuanda İstanbul’da 151 kilometre metro hattı inşaatı var. İstanbul’un yerin altını demir ağlarla örüyoruz ve hedef olarak İstanbul raylı sistemlerde bin kilometreye erişecek” dedi.

KAZILARININ YÜZDE 75’İ TAMAMLANDI

İstanbul olarak teknolojileri yakından takip ettiklerini söyleyen Başkan Topbaş, “Bu metro hattındaki kazı çalışmaları yüzde 75 civarında tamamlandı. Bu hatta 5 TBM, ‘köstebek’ dediğimiz cihaz yerin altını kazarak ilerliyor. Bu metro hattında 300 tane vagon olacak ve bunlar akıllı araçlar olacaklar. Sürücüsü olmadan hareket edecek ve durağa gelerek yolcusunu alıp devam edecek. Yolcuların her türlü konforları düşünüldü, yolcular içeride internet kullanacak, telefonlarını şarj edebilecekler”.

19 İSTASYONLA 8 İLÇE BİRBİRİNE BAĞLANACAK

Başkan Topbaş’ın telsizden verdiği talimatla harekete geçen TBM makinesi, kısa sürede Akşemsettin ile Veysel Karani istasyonu arasındaki tüneli açarak, iki istasyonu birbirine bağladı. 19 istasyondan oluşan ve 8 ilçeyi birbirine bağlayan metro hattının 2018 yılının son çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor. Metro hattı tamamlandığında Esenler Tekstilkent’ten metroya binen bir yolcu Mecidiyeköy’e 22,5 dakika gibi kısa bir sürede gidebilecek.

Diğer Haberler