Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Şubat 2014

ABONE OL

Tatbikatı Bile Korkunç!

Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT), olası bir depreme karşı öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla bir deprem tatbikatı düzenledi. Siren seslerinin çığlıklara karıştığı tatbikatta öğrenciler de görev aldı.

Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT), olası bir depreme karşı öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla bir deprem tatbikatı düzenledi. Siren seslerinin çığlıklara karıştığı tatbikatta öğrenciler de görev aldı.

Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT), Sivil Savunma Haftası etkinlikleri kapsamında olası bir depreme karşı öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla gerçeğini aratmayan bir deprem tatbikatı düzenledi. Tatbikat programında; Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, İbrahim Turhan Anadolu Lisesi Müdürü Yüksel Öztürk, bazı mahalle muhtarları, ESKAT Amiri Nihat Duman, Belediye birim müdürleri ve öğrenciler hazır bulundu.

GERÇEĞİNİ ARATMADI

Esenler’in birinci derecede deprem kuşağında yer alması gerçeğinden hareketle düzenlenen tatbikata ilkyardım sertifikalı 70 kişilik ESKAT ekibinin yanı sıra; İtfaiye, İSKİ ve İGDAŞ personeli de destek verdi. Esenler’de eğitim gören öğrencilerin de görev aldığı tatbikatta senaryo gereği, saat 12.30’da Esenler’de 7.2 şiddetinde bir deprem oldu. Siren seslerinin çığlıklara karıştığı tatbikatta, ESKAT ekipleri Esenler Yavuz Selim Mahallesi’ndeki İbrahim Turhan Anadolu Lisesi’nde mahsur kalan öğrencileri tahliye etti.

TATBİKATA ÖĞRENCİ DESTEĞİ

Kurtarma ekiplerine yaklaşık 20 öğrenci de destek vererek okulda mahsur kalan yaralı arkadaşlarını; altın beşik yöntemi, itfaiyeci usulü ve sedye ile tahliye yöntemlerine göre tahliye etti. Kurtarma ekipleri, artçı depremler devam ederken kısmî yıkılmış okul binasına merdivenle tırmanarak yüksek katlarda mahsur kalan öğrencileri hızlı bir şekilde kucakta tahliye ederek acil müdahale görevlilerine teslim etti. Tatbikatta deprem anında ve sonrasında yapılması gereken çalışmalar uygulamalı olarak gösterildi. 3 binada eş zamanlı olarak yapılan tatbikatta ESKAT ekibinde yer alan gönüllü kadınlar, yaralılara yapılan iple müdahalenin ardından Türk bayrağı açtılar. ESKAT ekibi, okul bahçesini dolduran öğrencilerin alkışları eşliğinde başarılı bir şekilde tatbikatı sonlandırdı.

DAYANIKLI ŞEHİRLER İNŞA ETMELİYİZ

Tatbikatın ardından konuşan Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat, Türkiye’nin birinci derecede deprem kuşağı üzerinde yer aldığını belirterek, “Türk insanı olarak deprem ve buna benzer doğal afetlere hazırlıklı olmamız, doğal afetlere dayanıklı yapılar ve şehirler inşa etmemiz gerekiyor” dedi. Kentsel dönüşümle dayanıklı, sağlıklı ve huzurlu şehirler kurmak gerektiğini söyleyen Polat, “Esenler’de 6 ayrı noktada yaklaşık 10 bin konutun dönüşümü için çalışmalarımıza devam ediyoruz. 10 yıl içinde hedefimiz, Esenler’in üçte birini dönüştürmek ve depreme ve tüm afetlere karşı dayanıklı hâle getirmek” diye konuştu. Toplumun tüm birimleriyle doğal afetlere karşı alınacak tedbirler konusunda birleşmesi gerektiğini kaydeden Polat, “Tatbikatında bile bu kadar güçlük çektiğimiz bir gerçeklikle karşılaştığımızda neler yapacağımız konusunda sürekli olarak hazır olmak durumundayız” dedi.

KORKUYLA DEĞİL, TEDBİRLE

Polat’tan sonra konuşan Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, söze “Hiçbir tatbikat gerçeği gibi olmaz” diyerek başladı. “Bu tatbikatta amaç, insanlara bir nebze de olsa yardımcı olabilmek” diyen Ünal, “Depremle yaşamayı öğrenmeliyiz; ama depremle korkuyla değil, tedbirle yaşamalıyız” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından ESKAT ekibi, protokol üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Diğer Haberler