Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Ocak 2013

ABONE OL

Tarık Tufan’la Esenler Buluşmaları

Esenler Buluşmaları programı kapsamında Yazar Tarık Tufan, Esenlerli okuyucularıyla bir araya geldi.

Esenler Buluşmaları programı kapsamında Yazar Tarık Tufan, Esenlerli okuyucularıyla bir araya geldi.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen “Esenler Buluşmaları” programının bu haftaki konuğu Yazar Tarık Tufan oldu. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen program, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Yusuf Zabun’un moderatörlüğünde gerçekleşti. Programda, günümüz koşullarında yaşanan rekabet ortamına dikkat çeken Yazar Tarık Tufan, “Bizim kapitalizm dediğimiz şey insanların rekabet duygusunu büyüten bir şeydir. Kapitalizmin insana söylediği şey,  bir rekabet duygusunu diri tutmaktır. Yani kapitalizmin kurduğu sistemler insanların peyder pey tatmin olma arayışıdır ama hiç bir zaman mutlak anlamda bir tatmin duygusu bulamayışıdır” dedi. Dünyada insanın varoluşuna kimliğini veren şeyin tükettikleri olduğunu söyleyen Tufan, “İnsanların kişiliğini kimliğini belirleyen şey tükettikleri olamaz; ama bu yüzyılın dayattığı kimlik böyle bir kimlik yani tükettiğin kadar varsın ve bu hep insanı rekabete itiyor” dedi.

Tufan, seküler kültür hakkında düşüncelerini dile getirerek, “Sekülerlik siyasi  bir projedir aslında” dedi. “Bizim toplumumuzda hayatın her adımını belirleyen bir yönüyle dinidir” diyen Tufan, “Dinle ilişkimizi kuran kaynakların nasıl deforme edildiğini biliyoruz. Bizim temel kaynaklarımızla ilişkimiz koptuğu andan itibaren ortaya çıkan dini algılar, bazen çok köksüz algılar olabiliyor Bugün Türkiye’de gündelik hayatı kuran bazı dini bakışların ne kadar köksüz olduğunu söyleyebiliriz ne yazık ki. Çünkü dini bakışı besleyen, temel kaynaklardan aldığı izlerdir. Biz bu temel kaynaklardan ” dedi.

Tufan, konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularını cevapladı. Program, Esenler Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Cevdet Tırmık’ın  Tufan’a günün anısına bir hediye etmesiyle sona erdi.

Diğer Haberler