Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 8 Şubat 2013

ABONE OL

Tarihi Kadınlarla İnşa Ettik

Gönül Sohbetleri’nde konuşan tarihçi – yazar Yavuz Bahadıroğlu, Osmanlı Kadını’nı anlattığı programında “Kadın, erkeğin tamamlayıcı unsurudur. Osmanlı Devleti de bunu böyle algıladı” diye konuştu.

Gönül Sohbetleri’nde konuşan tarihçi – yazar Yavuz Bahadıroğlu, Osmanlı Kadını’nı anlattığı programında “Kadın, erkeğin tamamlayıcı unsurudur. Osmanlı Devleti de bunu böyle algıladı” diye konuştu.Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu tarihçi – yazar Yavuz Bahadıroğlu, programında Osmanlı Kadını’nı anlattı. “Kadın, erkeğin tamamlayıcı unsurudur. Osmanlı Devleti de bunu böyle algıladı” diyerek konuşmasına başlayan Bahadıroğlu, “İnsanlar çift yaratılmıştır” sözünün benzerlikten değil, erkek ve kadının birbiri için yaratılmalarından dolayı söylendiğini kaydetti. İnsanlığın yaradılışında bir erkek ve bir kadının olduğunu belirten Bahadıroğlu, Hz. Âdem’in mantığıyla, Hz. Havva’nın ise duygusuyla davrandığını söyleyerek, erkek ve kadın arasındaki farklılıkların da o zamanlarda başladığını ifade etti ve kadının da, erkeğin de hayatın ayrılmaz bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.TARİH KADINLARDAN PEK BAHSETMEZ

Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde, devletin kurucusu Osman Gazi’nin annesi Hayme Ana’nın da katkısı olduğunu söyleyen Bahadıroğlu, “Hayme Ana olmasaydı, Osmanlı Devleti belki kurulamayabilirdi” diye konuştu. “Tarih kadınlardan pek bahsetmese de, biz tarihi birlikte inşa ettik” diyen Bahadıroğlu, “Kanuni varsa Hürrem Sultan da var. Ancak, bizim algımızda suçlu, genelde kadın gibi görülüyor” dedi. AMERİKA, OSMANLI KADININI ARAŞTIRIYORGünümüzde, evlerin kadınlara göre inşa edilmediğini ifade eden Bahadıroğlu,  “Osmanlı’da yüksek katlı binalar yoktu. Dikey değil, yatay bir yapılaşma vardı” diyerek, yüksek katlı binaların insan psikolojisini olumsuz etkilediğini belirtti ve bugün Amerika’nın, Osmanlı kadınının neden depresyona girmediğini araştırdığını söyledi. Osmanlı kadınları için avluların bir eğlence bölgesi olduğunu kaydeden Bahadıroğlu, “Avlular, kadınlar için bir egemenlik alanıydı” dedi.

Konuşmasının sonunda kendisini dinleyenlere tavsiyelerde bulunan Bahadıroğlu, kadının da, erkeğin de sabırlı olması gerektiğini belirterek, “Şiddete eğilimli çocuk yetiştirmemek için çocuklarınıza öğüt vermektense örnek olun” diye konuştu. 

Diğer Haberler