Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Şubat 2018

ABONE OL

Süleymaniye Sadece Cami Değil Bir Külliye

Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan, "İstanbul Dersleri"nde Esenlerlilere, Süleymaniye Camii ve Süleymaniye Külliyesi'ni gezdirerek bilgi verdi.

Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan, “İstanbul Dersleri”nde Esenlerlilere, Süleymaniye Camii ve Süleymaniye Külliyesi’ni gezdirerek bilgi verdi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “İstanbul Dersleri”nde Esenlerli kadınlar, Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan eşliğinde Süleymaniye Külliyesi’ni ve Süleymaniye Camii’ni ziyaret ettiler. “İstanbul Dersleri” öğrencileri, Mimar Sinan’ın “Kalfalık Eserim” dediği Süleymaniye Camii’ni ziyaret ederek asırlara meydan okuyan klasik Osmanlı mimarisinin en önemli örneğini inceleme fırsatı buldu.

FİZİKİ VE MİMARİ AÇIDAN ÇOK ZENGİN

Süleymaniye Camii ile ilgili bilgiler veren Bağlan, “İstanbul’da yüzü aşkın deprem gerçekleşmesine rağmen caminin duvarlarında en ufak bir çatlak oluşmamıştır. Mimar Sinan, hem fiziki hem de mimari açıdan çok güçlü ve zengin bir cami yapmıştır. Süleymaniye Camii’nin bahçesinde camiyi inşa ettiren Kanuni’nin ve eşi Hürrem Sultan’ın türbelerinin yanı sıra Mimar Sinan’ın kabri de külliye içinde bulunuyor. Caminin dört minaresinde bulunan toplam on şerefe Kanuni’nin onuncu padişah olduğuna, dört minare ise İstanbul’da hüküm süren dördüncü padişah olduğuna işaret ediyor” dedi.

CAMİ, BU KÜLLİYENİN BİR PARÇASI

Bağlan, Süleymaniye Camii’nin medreseler, hazire, hastane, sıbyan mektebi, hamam, kütüphane, imaret, ve dükkânlarla beraber Süleymaniye Külliyesi’nin sadece bir parçası olduğunu da hatırlattı. Katılımcılar, Süleymaniye Camii’ni ziyaret ettikten sonra namaz kılarak dua ettiler.

Diğer Haberler