Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Ocak 2019

ABONE OL

Süleymaniye Külliyesi’nde İstanbul Dersi

Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan, "İstanbul Dersleri"nde Esenlerlilere, Süleymaniye Külliyesi ve Hilye Müzesi'ni gezdirerek bilgi verdi.

Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan, “İstanbul Dersleri”nde Esenlerlilere, Süleymaniye Külliyesi ve Hilye Müzesi’ni gezdirerek bilgi verdi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “İstanbul Dersleri”nde Esenlerli kadınlar, Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan eşliğinde Süleymaniye Külliyesi’ni ve Hilye Müzesi’ni ziyaret ettiler. “İstanbul Dersleri” öğrencileri, Süleymaniye Külliyesi’nin bir parçası olan Süleymaniye Camii, medreseler, hazire, hastane, sıbyan mektebi, hamam, kütüphane, imaret, ve dükkânları gezerek asırlara meydan okuyan klasik Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerini gördüler.

İLK KÜLLİYE ÖRNEKLERİNDEN

Süleymaniye Külliyesi ilgili bilgiler veren Bağlan, “16.yüzyıla ait en büyük cami ve külliye yapısı örneği olan bu eserler, değişik işlevleri olan farklı yapı tiplerini bir arada planlayan geleneksel külliye kavramının ilk örneklerinden. Süleymaniye Camii’ne baktığınız zaman Mimar Sinan’ın, hem fiziki hem de mimari açıdan çok güçlü ve zengin bir cami yaptığını görebiliriz. Süleymaniye Camii’nin bahçesinde camiyi inşa ettiren Kanuni’nin ve eşi Hürrem Sultan’ın türbelerinin yanı sıra Mimar Sinan’ın kabri de külliye içinde bulunur” dedi.

Külliye içerisinde bulunan haziredeki kabirleri de ziyaret ederek dualar eden öğrenciler daha sonra Hilye-i Şerif ve Tespih Müzesi’ni gezerek, müzede özel tarihi taşlardan yapılan tespihler ile İslâm tarihine ışık tutan çok sayıda eseri inceleme fırsatı buldular.

Diğer Haberler