Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Mart 2016

ABONE OL

Süleymaniye’de Gençlik Bayramı

Esenler Belediyesi'nin "Hedefe Yürüyen Genç" sloganıyla hayata geçirdiği Mihmandar projesi kapsamında binlerce genç sabah namazında Süleymaniye Camii'nde buluştu. Tarihi camide bayram sabahı coşkusu yaşatan Mihmandar gençler, ülkemizin birliği ve şehitlerimiz için el açıp dua ettiler.

Esenler Belediyesi’nin “Hedefe Yürüyen Genç” sloganıyla hayata geçirdiği Mihmandar projesi kapsamında binlerce genç sabah namazında Süleymaniye Camii’nde buluştu. Tarihi camide bayram sabahı coşkusu yaşatan Mihmandar gençler, ülkemizin birliği ve şehitlerimiz için el açıp dua ettiler.

Tarihi Süleymaniye Camii, Yahya Kemal Beyatlı’nın “Süleymaniye’de Bayram Sabahı” adlı şiirini hatırlatacak tarihi günlerinden birini yaşadı. Esenler Belediyesi’nin, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği Platformu Derneği (CİHANUMADER) ile birlikte düzenlediği Büyük Mihmandar Buluşması’na Süleymaniye Camii ev sahipliği yaptı. Buluşmaya Esenler’den binlerce genç katıldı. İçeri sığmayan gençler cami bahçesinde saf tuttular.

MİHMANDAR GENÇLER SÜLEYMANİYE’DE BULUŞTU

Tarihi camide adeta bir bayram sabahı coşkusunun yaşandığı etkinliğe Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Milletvekilleri Hüseyin Bürge, Mehmet Muş, Ahmet Hamdi Çalık ve Hasan Turan, Diyanet İşleri Başkan Vekili Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Ecertaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Fatih Kaymakamı Ahmet Ümit, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, TÜGVA İstanbul İl Temsilcisi Mehmet Fatih Kacır ile 7 binin üzerinde genç katıldı.

ÜLKENİN BİRLİĞİ VE ŞEHİTLER İÇİN DUA

Sabah namazını hep birlikte edâ eden Mihmandar gençlere Diyanet İşleri Başkan Vekili Hasan Kamil Yılmaz kısa bir sohbet verdir. Sohbetin ardından camiyi ve avlusunu hınca hınç dolduran gençler, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran’ın yaptırdığı ile ile Türkiye’nin birliği, beraberliği ve kardeşliği ile şehitlerimiz için ellerini semâya açıp Cenab-ı Allah’a niyazda bulundular.

KURTULMUŞ: 50 SENE ÖNCESİNE GİTTİM

Cami çıkışında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Büyük Mihmandar Buluşması’nın kendisini 50 sene önceye götürdüğünü söyledi. Çocukluğunda gençlerle birlikte sabah namazı kılındığını ve büyük kalabalıkların bir araya geldiğini belirten Kurtulmuş, “Türkiye’nin birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu bir günde bu organizasyonu düzenleyen Esenler Belediyemize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Güzel bir dayanışma ortaya konulmuş oldu. Gençler, yaşlılar bir arada ülkemizin birlik ve beraberliği için, şehitlerimiz için dua ettiler. güzel bir gün yaşadık. İnşallah bu birlik ve beraberlik duygularıyla ülkemizi daha güzel yarınlara taşıyacağız” diye konuştu.

SÜLEYMANİYE MAHZUN DEĞİL

Süleymaniye Camii’nin çoğu zaman mahzun kaldığını ifade eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise, “Dedik ki, sabah namazı biz Süleymaniye’yi tıklım tıklım bir dolduralım Allah’ın izniyle. Böylece Süleymaniye de mahzun olmadığını görsün. Ve Süleymaniye’nin bayram sabahı bugün olsun. Bugün bu güzel sabah namazında buluştuk. Emeği geçenlere canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Programda AK Parti Milletvekili Hüseyin Bürge, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Ecertaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, TÜGVA İstanbul İl Temsilcisi Mehmet Fatih Kacır da birer teşekkür konuşması yaptı.

36 YIL SONRA İLK KEZ

Büyük Mihmandar Buluşması’na katılanlar, genç cemaat karşısında duygulu anlar yaşadı. Yahya Kemal Beyatlı’nın Süleymaniye’de Bayram Sabahı şiirinde;

“Kubben altında bu cumhura bakarken şimdi, Senelerden beri ru’yada görüp özlediğim Cedlerin mağfiret iklimine girmiş gibiyim. Dili bir, gönlü bir, imanı bir insan yığını”

mısralarıyla dile getirdiği gibi binlerce genç yürek hep birlikte ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve kardeşliği için, bu uğurda can veren şehitlerimiz için duaya durdular. Süleymaniye Camii yetkilileri, 1980 yılında Mehmed Zahid Kotku Efendi’nin cenazesinden sonra ilk defa Süleymaniye Camii’nin bu kadar kalabalık ve genç bir cemaate ev sahipliği yaptığını belirterek büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

Program sonunda konuklara ve Mihmandar gençlere İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından mobil araçlarda çorba ikram edildi.

Diğer Haberler