Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 24 Mart 2017

ABONE OL

‘sudan Yansıyan Nağmeler’le Renkli Final

"Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması"nın finalinde Balkanlı ve Türk sanatçılar, "Sudan Yansıyan Nağmeler" konseriyle renkli bir kapanış yaptı.

“Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması”nın finalinde Balkanlı ve Türk sanatçılar, “Sudan Yansıyan Nağmeler” konseriyle renkli bir kapanış yaptı.

Esenler Belediyesi’nin, medeniyet tarihinin suyun tarihi ve hikâyesiyle bir olduğu gerçeğinden hareketle hayata geçirdiği “Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması” kapsamında 8 Balkan ülkesinden 9 şehir, 22 Mart Dünya Su Günü’nde Esenler’de bir araya geldi. Çok sayıda kültürel etkinliğin yer aldığı tarihi buluşma, Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen “Sudan Yansıyan Nağmeler” konseri ile kapanışını yaptı.

KÜLTÜR GEZİSİ YAPTILAR

Balkan ülkelerinden gelen belediye başkanları ve sanatçıların katılımıyla gerçekleşen buluşmada kültürel kardeşlik bağı kuruldu. Balkan ülkelerinden gelen misafirlere özel olarak hazırlanan kültürel gezi kapsamında, ADELL Ab-ı Hayat Müzesi, Yerebatan Sarnıcı ve Ayasofya Müzesi ziyaretlerinin ardından gemiyle Boğaz turu yapıldı.

RENKLİ KAPANIŞ

Proje kapsamında Türkiye’ye gelen sanatçılar ve ekiplerin kültürel gösterileriyle renklenen tarihi buluşmanın kapanış gecesinde sergilenen performanslar, izleyicilere keyifli anlar yaşattı. “Su”ya dair eserlerin ve Balkan ezgilerinin seslendirildiği gecede, ESEV (Esenler Sanat Evi) hocaları söylediği türkülerle programa renk kattı.

‘AB-RU’LARDA SU KASİDESİ’ 30 NİSAN’A KADAR AÇIK

“Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması” projesi kapsamında, Fuzuli’nin Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’i öven 32 beyitlik “Su Kasidesi”ni ebru eseri ile anlatan ve dünyada bir ilk olan Hikmet Barutçugil’in “Âb-Rû’larda Su Kasidesi” isimli sergisi, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde 30 Nisan’a kadar ziyaretçilerine açık olacak.

Diğer Haberler