Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Ocak 2017

ABONE OL

Su Yolu Şehirleri Esenler’de Buluşacak

Esenler Belediyesi, 9 Balkan ülkesinden “Tarihi Su Yolu Şehirleri"ni buluşturacak, Esenler'de "Su yolu birlikteliği" kurulacak. Projenin çalışmaları başladı...

Esenler Belediyesi, 9 Balkan ülkesinden “Tarihi Su Yolu Şehirleri”ni buluşturacak, Esenler’de “Su yolu birlikteliği” kurulacak. Projenin çalışmaları başladı…

Medeniyet tarihinin suyun tarihi ve hikayesiyle bir olduğu gerçeğinden hareketle Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün “Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması” projesi kapsamında, “Su Yollarında Medeniyet Yolculuğu” sloganıyla, Balkanlar’daki su şehirleri bir araya gelecek, su ve medeniyet ilişkisinin önemi anlatılacak.

21-23 Mart tarihleri arasında; Filibe (Bulgaristan), Niş (Sırbistan), Köstence (Romanya), Travnik (Bosna Hersek), Bar (Karadağ), Prizren (Kosova), Berat (Arnavutluk), Ohri (Makedonya) ve Kavala (Yunanistan) şehirleri yani 9 Balkan ülkesinden 9 şehir ilk olarak Esenler’de “Su yolu birlikteliği” kuracak.

BİLİM, KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİYLE DOLU

Projede yer alan şehirlerde tarih boyunca yaşayan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için şehrin içinde bulunan ya da çeşitli yollarla şehre ulaştırılıp kullanıma sunulan tatlı su kaynaklarının; medeniyet oluşumuna ve sosyal yapıya etkilerinin, bilimsel, kültürel, sanatsal etkinliklerle yeniden ortaya çıkarılması hedefleniyor. Bu şehirler ile su üzerinden kurulacak ilişkinin, ortak bir medeniyet ilişkisine açılacak bir geçit olması da amaçlanıyor. Esenler Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilecek bu projeyle, her yıl “Su yolu şehirleri” buluşmaları yapılacak.

PROJEYE TAM DESTEK!

“Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması” kapsamında Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, beraberindeki heyetle birlikte organizasyon dahilindeki Balkan ülkelerine giderek projeyi tüm detaylarıyla anlattı. Esenler Belediyesi heyeti, gittiği şehirlerdeki yönetici, belediye başkanları, başkan yardımcıları ve STK temsilcileriyle projeyi konuştu. Bu bağlamda coğrafyamızda kurulacak “Su ve Medeniyet” birliğinin oluşmasının çok önemli olduğunu söyleyen yöneticiler, “Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması”na tam destek verdiler. 12 gün süren ve samimi ilişkilerin kurulduğu ziyaretler sonrası heyet, projenin hazırlıklarını hızlandırdı.

Diğer Haberler